Aktualne trendy w budownictwie jednorodzinnym

fot. andrewarchy, fickr.com

fot. andrewarchy, fickr.com

Budowanie domu jednorodzinnego to poważna, ale jednocześnie bardzo przyjemna inwestycja. Marzenie o posiadaniu własnego miejsca na ziemi zaczyna się ziszczać. Nim wymarzony domek stanie na naszej działce, pojawia się pytanie o styl, w jakim ma być wybudowany. Opcji jest wiele, a trendy w architekturze zmieniają się niemal tak często jak w modzie. Co teraz jest na czasie? Jaki dom wybudować, aby być modnym?

Ważnym aspektem przy wyborze stylu jest cena projektu. Jednak niektóre rozwiązania można zastosować w każdej sytuacji, dopasowując plan budowy do obowiązujących trendów. Rynek budownictwa jednorodzinnego skupiony jest obecnie wokół takich funkcji jak praktyczność, prostota i nowoczesność. Dom powinien być funkcjonalny pod różnymi względami i jednocześnie prezentować się estetycznie. Dlatego też da się zauważyć powrót do domów piętrowych, w przypadku których można ciekawie zaaranżować większą przestrzeń i wygodniej rozplanować poszczególne pomieszczenia.

Dotychczas najczęściej budowano domy parterowe z użytkowym poddaszem, minimalizując wielkość budynku. Domy piętrowe modne były kilkadziesiąt lat temu. Jak się okazuje, również w tej branży moda lubi wracać. Nowością jednak jest wybór nietypowego kształtu, np. kostki do gry zamiast tradycyjnego dworku szlacheckiego. Bo im ciekawsza bryła, tym lepiej. Do tego płaski dach – najlepsze miejsce na kolektory słoneczne lub przestronny taras wypoczynkowy. Przestrzeń budynku wykorzystana jest maksymalnie, a mimo to konstrukcja prezentuje się lekko i nowocześnie.

Ponadto trend na naturalne produkty wywodzący się ze Skandynawii jest coraz bardziej zauważalny. Zestawianie ze sobą szkła, drewna oraz kamieni daje nietypowy i bardzo interesujący rezultat. Skandynawski minimalizm uwidacznia się także w kolorystyce. Biele, beże czy szarości to kolory na topie. Elewacja o subtelnej barwie prezentuje się bardzo elegancko i pasuje do każdego krajobrazu – górskiego, morskiego czy leśnego. Taki styl idzie w parze z ekologicznością. Przestronne okna wpuszczają dużo światła, a baterie słoneczne kumulują cenną energię, dzięki czemu opłaty za użytkowanie domu są niższe. Trend budowania domów przyjaznych środowisku stale się rozwija, co dobrze rokuje na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.