Biokominek

Burning eco fireplace. Romantic home relax interior.

W wielu miejscach palenie w tradycyjnym kominku zostało zabronione. Alternatywą dla osób, które nie chcą rezygnować z atmosfery i ciepła, jaką daje palenisko, może być biokominek. To również odpowiedni wybór do mieszkań.

Biokominek – ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego kominka

Głównym przedmiotem spalania w kominku ekologicznym jest płyn lub żel z alkoholem etylowym.
W efekcie, w przypadku biokominków nie jest konieczne posiadanie dostępu do przewodów kominowych.
W wyniku spalania biopaliwa nie wydziela się czad i dym, ale para wodna i dwutlenek węgla. Jego ilość nie jest jednak znaczna. Aby oczyścić powietrze z produktów spalania, wystarczy przewietrzyć mieszkanie po zakończeniu używania kominka. Do paleniska dodawać można dodatkowo olejki eteryczne i zapachowe, co dodatkowo zwiększa przyjemność z korzystania z kominka ekologicznego.

Biokominek jest mobilny, łatwy w instalacji i może być montowany nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w blokach. Jego użytkowanie nie jest również obarczone normami prawnymi. Można używać go również na zewnątrz. Warto podkreślić jednak, że nie wydziela on tyle samo ciepła co tradycyjny kominek, z tego powodu nie nadaje się jako główne źródło ogrzewania mieszkania czy domu.

Korzystanie z ekologicznego kominka nie jest trudne. Konieczne jest jedynie zasilenie urządzenia wybranym paliwem i jego podpalenie. Płomień wypala się samoczynnie lub po odcięciu tlenu. Czas palenia się biokominka uzależniony jest od rodzaju paleniska, a także używanego biopaliwa.

Rodzaje biokominków

Kominki dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach. Ze względu na sposób montażu wyróżnić można biokominki wolnostojące, wiszące oraz stołowe.

Biokominki wolnostojące dają szerokie możliwości aranżacyjne, dodatkowo otwarte są ze wszystkich stron. Biokominki narożne dobrze sprawdzą się przypadku mniejszych pomieszczeń. Ciekawą opcją są również kominki ekologiczne, z możliwością powieszenia np. na werandzie, oraz niewielkie modele, które umieścić można np. na stole czy blacie.

Ciekawą opcją są również biokominki wbudowane w stoliki kawowe oraz kominki portalowe, które umieścić można w ścianię, tak aby przypominały tradycyjne palenisko.

Biokominki różnią się od siebie także materiałami, z których zostały wykonane. Podstawą konstrukcji jest stal nierdzewna oraz szkło hartowane. Oprócz tego dodawane jest ceramika, płyty MDF, kamień oraz beton.
Inna opcja to zakup jedynie wkładu do biokominka i samodzielnie stworzenie jego obudowy.

Dostępne są również modele z podajnikami na olejki zapachowe.

Bezpieczeństwo podczas użytkowania biokominka

Mimo że biokominek jest bezpieczniejszy w porównaniu do tradycyjnych palenisk, konieczne jest stosowanie się do zaleceń producentów i użytkowanie ich zgodnie z instrukcją. Do głównych zasad bezpieczeństwa, które należy przestrzegać, jest przede wszystkim sposób dolewania paliwa. Można robić to jedynie po wyłączeniu i ostudzeniu biokominka. Należy również zwracać uwagę na szczelność pojemnika na płyn i sposób jego przechowywania. Biokominek powinien być ustawiony z dala od elementów łatwopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *