Biokominek

Dmitrii Kshanovskii/bigstockphoto.com

Kominek w mieszkaniu zawsze prezentuje się gustownie i elegancko, dodając pomieszczeniu przytulności. Urządzenie zapewnia nastrój i pozwala cieszyć się miłymi wieczorami w rodzinnym gronie. Niegdyś tylko niektórzy mogli pozwolić sobie na taki luksus, bo tradycyjne kominki wymagają specjalnej instalacji. Obecnie dzięki biokominkom każdy może cieszyć się tym urządzeniem.

Warunkiem założenia biokominka w pokoju jest posiadanie systemu wentylacji. Nie trzeba, tak jak w przypadku tradycyjnych urządzeń, budować komina odprowadzającego spaliny. Biokominiki nie produkują dymu oraz sadzy, gdyż wykorzystują opalanie płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu.

Do najważniejszy zalet biokominków zalicza się łatwość montażu w każdym wnętrzu. Biokominki prezentują się nowocześnie i efektownie, a ze względu na szeroki asortyment możne je dopasować pod względem kolorów i form. Ponadto biokominek może służyć jako urządzenie do aromaterapii za sprawą naczynia z olejkiem eterycznym, który umieszcza się w kominku. Ze względów praktycznych warto zaznaczyć, że biokominki poprawiają wilgotność powietrza oraz są dodatkowym źródłem ciepła. Podczas spalania biopaliwo nie wytwarza żadnego zapachu ani dymu, dzięki czemu nie powstaje sadza oraz popiołu, więc nie ma problemu z brudzeniem się mebli oraz ścian. Poza tym nie trzeba inwestować w drewno czy brykiet. Biokominki sprawdzają się również na zewnątrz domu jako atrakcja tarasu czy ogrodu.

Biokominki mają również wady, bo cena biopaliwa nie jest niska i częste korzystanie z urządzenia oznacza spore koszty, zdecydowanie większe niż w przypadku tradycyjnych kominków. Przez godzinę spala się niecały litr biopaliwa, którego cena waha się w granicach 11 złotych. Ogrzewania pomieszczenia biokominkiem będzie dużo słabsze, bo moc grzewcza jest decydowanie niższa. Należy też pamiętać o częstym wietrzeniu pokoju, w którym znajduje się biokominek, ze względu na dwutlenek węgla powstający podczas spalania biopaliwa – nie ma go wiele, ale nie powinien się gromadzić w pomieszczeniu. Dlatego wybór między standardowym kominkiem a wersją bio zależny jest od preferencji użytkowników i ich możliwości instalacyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *