Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

hanohki/bigstockphoto.com

Popularność kupowania mieszkań wymagających generalnego remontu lub solidnego odświeżenia w ciągu ostatnich lat wzrosła dwukrotnie. Powodem chęci zakupu mieszkania do remontu jest poszukiwanie przez kupujących coraz tańszych nieruchomości.

Gdy analizujemy rynek wtórny w pięciu największych miastach w Polsce, średnia cena mkw mieszkania do remontu jest niższa od średniej ceny na rynku wtórnym o ok. 850 zł. Opłacalność kupna mieszkania do remontu zależy w dużej mierze od lokalizacji nieruchomości. Największy sens ma kupno takiego lokum np. we Wrocławiu. Najmniej opłacalne okazują się te mieszczące się w stolicy. Wynika to z faktu, że duża cześć takich mieszkań jest zlokalizowana w starych zabytkowych kamienicach, często bardzo zaniedbanych, ale w ścisłym centrum miasta, gdzie cena ze względu na atrakcyjną lokalizację jest bardzo wysoka mimo niskiego standardu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wymagającego remontu to bardzo często wariant wybierany przez ludzi młodych. Zdarzają się na rynku oferty nawet o 50 procent tańsze od tych gotowych do zamieszkania. To zachęca młodych do kupna takich lokali, tym bardziej, że coraz trudniej jest o kredyt hipoteczny. Warto też zauważyć, że takie mieszkanie można dostosować do swoich potrzeb i wyremontować je tak, jak sami zaplanujemy. Niestety zasadniczą wadą takich mieszkań jest to, że remont może być czasochłonny. Należy pamiętać, że w czasie remontu płaci się już czynsz za lokal, ale jednocześnie trzeba w tym czasie gdzieś mieszkać.

Warto pamiętać, że całkowity koszt remontu mieszkania nie zależy tylko od tego, co trzeba wymienić, ale szczególnie od metrażu lokalu. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Cena materiałów czy mebli często jednak wpływa na jakość remontu. Warto zastanawiać się wcześniej, co jest dla istotne i pamiętać, że mieszkania jest inwestycją na wiele lat.

Dla przykładu mieszkanie w większym mieście, w dobrym stanie technicznym można kupić za około 220 tysięcy złotych. W takiej samej lokalizacji, można znaleźć mieszkanie do remontu za około 170 tysięcy złotych. Różnica w cenie to spora kwota, a remont nie musi tyle kosztować, szczególnie przy założeniu, że część robót przeprowadzimy sami. Koszt przeprowadzenia remontu mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw szacuje się na 30-40 tysięcy złotych. Materiały stanowią połowę tej kwoty, pozostała część to robocizna. Średnio koszt materiałów do remontu wyniesie blisko 23 tysiące złotych. W przeliczeniu na m kw daje to kwotę rzędu 460 złotych. Zatem oszczędność może być duża.

Wiele firm budowlano-remontowych dostrzegło także potencjał w starych mieszkaniach. Chętnie nabywają takie mieszkania po niskich cenach, ale w dobrych lokalizacjach. Następnie wykonują generalny remont i lokal sprzedawany jest ze sporym zyskiem. Inwestorzy chętnie też skupują takie mieszkania, aby potem je wynajmować. Jeden i drugi sposób działania jest wart uwagi, tym bardziej, że ceny mieszkań w złym stanie technicznym są o wiele niższe niż normalnego mieszkania.

Nabywcy jednak cały czas chętniej wybierają mieszkania, do których można od razu się wprowadzić. Dzięki temu, że lokal nadaje się do zamieszkania, oszczędzają czas i pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.