Czym charakteryzują się osiedla certyfikowane?

Osiedla certyfikowane

fot. Nosnibor137/ bigstockphoto.com

Polacy chcą zawsze i na wszystkim oszczędzać. Nie dziwi zatem fakt, że ostatnio coraz częściej wznosi się tzw. osiedla certyfikowane, należące do budownictwa pasywnego i energooszczędnego. W tego rodzaju budownictwie przodują głównie Szwedzi, Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy, ale od 2013 roku również w Polsce można zauważyć tendencję do inwestycji w tzw. osiedla certyfikowane, które pozwalają na redukcję kosztów ogrzewania. Jak się je projektuje – o tym poniżej.

Obecnie kupujący mieszkania biorą pod uwagę kilka czynników: lokalizację, cenę od metra kwadratowego, wygląd, funkcjonalność oraz energochłonność. Ta ostatnia kwestia od paru lat coraz częściej staje się dla deweloperów priorytetem w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów. Przyszli posiadacze mieszkań na osiedlu certyfikowanym są skłonni nawet zapłacić więcej za metr zoptymalizowanego pod kątem przyszłych kosztów ogrzewania lokalu. Zastosowanie certyfikowanych rozwiązań energooszczędnych bowiem znacznie obniży koszty utrzymania takiego mieszkania.

Nowoczesne podejście deweloperów do prac projektowo-wykonawczych przyczynia się do powstawania tzw. osiedli certyfikowanych. Obecnie niektórzy kupujący mieszkania zwracają uwagę bowiem na obowiązujący 1 stycznia 2009 roku parametr w postaci certyfikatu energetycznego budynku. Na jego podstawie potencjalny nabywca lokalu łatwo oceni koszty ogrzewania w takim budynku. Certyfikacja energetyczna budynków została wymuszona przez unijną dyrektywę EPBD. Polega ona na przyznawaniu obiektom mieszkalnym klas energooszczędności budynkom od A, czyli klasy najbardziej energooszczędnej do F, podobnie jak się to robi dla sprzętu AGD.

Innym możliwym do uzyskania certyfikatem jest certyfikat HQE (francuski certyfikat zarządzania jakością środowiska w budownictwie), który potwierdza komfort, energooszczędność, pozytywny wpływ na środowisko oraz zdrowie mieszkańców.

Na etapie przyznawania certyfikatu sprawdza się m.in., czy deweloper spełnia kryteria sprzyjające ekologii i przyszłym użytkownikom. Sprawdza się także wpływ budynku na otoczenie, jakość i trwałość zastosowanych materiałów, zrównoważone zarządzanie energią oraz gospodarką wodną, komfort akustyczny i aspekt wizualny.

Wśród rozwiązań stosowanych na osiedlu certyfikowanym można wymienić np. panele solarne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ponad standardowo długie wietrzenie wnętrz mieszkań malowanych farbami, zbiornik zbierający wodę deszczową, ogniwa fotowoltaiczne na dachu, pozwalające na zasilanie oświetlenia terenu inwestycji, używanie bezpiecznych dla zdrowia oraz wysokiej jakości materiałów, a także zaplanowanie na terenie danej inwestycji deweloperskiej miejsca na uprawę warzyw i owoców.

Projekty osiedli certyfikowanych muszą być zgodne z wymaganiami dotyczącymi energooszczędności, które zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Projektowanie obiektów certyfikowanych od tych niecertyfikowanych różni się głównie liczbą zagadnień technicznych do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *