Domy Polaków w roku 2018

Projektowanie osiedli

Oferteo.pl przygotowało kolejny już raport o domach Polaków. Badanie obejmujące ubiegły rok pokazuje, że w budownictwie nadal dominują tradycyjne rozwiązania, oraz że rzadziej niż w poprzednich latach decydujemy się na projekt indywidualny.

Niedawno opublikowano wyniki badania „Raport o budowie domów”. Zgodnie z nim najczęściej stawiane budynki miały powierzchnię od 126 do 150 m². Budowa pochłaniała średnio 465 tysięcy zł. Należy jednak mieć na uwadze, że szacowane koszty z reguły okazują się wyższe, a faktyczna cena domu jest większa o 11 – 25%. Większość domów powstała w oparciu o gotowe projekty, rzadziej decydowano się na indywidualne rozwiązania. Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania był gaz, a sam budynek był domem parterowym z użytkowym poddaszem.

Zgodnie z „Raportem o budowie domów”, większość domów powstała przy udziale kredytu hipotecznego, jednak niewiele ponad połowa, bo było to ponad 60% inwestycji. Nadal więc sporo domów budowanych jest za gotówkę. Średni koszt budowy, który wyniósł niecałe pół miliona zł, jest kwotą pozwalającą na zakup mieszkania o powierzchni niecałych 55 m² w Warszawie, ok. 60 m2 w Krakowie, o 5 m² więcej we Wrocławiu, czy prawie 82 m² w Łodzi.

41% badanych uważa, że budowa domu jest wobec tych danych bardziej opłacalna niż zakup mieszkania, dlatego też zdecydowali się na taki krok. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu (57%) stwierdziła, że ostateczny koszt budowy był wyższy niż pierwotnie zakładali. Nawet 23% musiało dopłacić od 26 do 50% pierwotnej kwoty. 53% badanych stwierdziło, że wydali więcej o 11 – 25%. Zdarzało się jednak, co miało miejsce wśród 3% badanych, że ostateczne koszty były większe o ponad połowę. Różnica w cenie najczęściej wynikała z konieczności dokupienia lub wydania więcej na materiały budowane (56%), rzadziej na koszty wykonawstwa (44%). Niemal 1/3 ankietowanych wskazała kwestię budżetu jako największy problem podczas budowy.

Pierwszym krokiem do budowy domu jest zakup działki, a ta w zeszłym roku średnio wynosiła do 20 arów. W porównaniu do danych z lat wcześniejszych, jest to wzrost powierzchni działki budowlanej, jakimi interesują się osoby budujące dom, jednak nadal szukają oni wielkości do 30 arów. Działki powyżej tej powierzchni kupowane są najrzadziej.

Decydując się na zakup działki najczęściej zwracano uwagę na jej położenie (57% badanych), cena była kluczowym argumentem dla ¼ ankietowanych. W dalszej kolejności kierowano się odległością od miejsca pracy (18%) oraz od szkoły lub przedszkola (16%). Niewiele ponad 1/10 badanych uważa, że wybór odpowiedniej działki jest jednym z największych problemów związanych z budową domu.

W kwestii doboru materiałów budowlanych pozostajemy tradycjonalistami. Najczęstszymi wyborami były bowiem cegła i bloczek komórkowy. Widać jednak zwiększenie zainteresowania inwestorów ekologicznym ogrzewaniem, ponad 53% badanych najczęściej wybierało ogrzewanie gazowe, 16% zdecydowało się na pompy ciepła i korektory słoneczne. Jednak 28% ankietowanych wybrało piece na paliwa stałe, w tym węgiel kamienny, czy pellet drzewny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *