Domy prefabrykowane i modułowe

caifas/bigstockphoto.com

caifas/bigstockphoto.com

Wymarzony dom powstaje latami. Prace budowlane uzależnione są od pogody, dostępności materiałów i tempa pracy ekipy budowlanej. Dlatego też coraz częściej, idąc tropem Niemców i Skandynawów, wybieramy szybsze rozwiązania, czyli domy z prefabrykatów lub modułowe. Nie każdy może sobie na to pozwolić, gdyż są droższe od tradycyjnych domów jednorodzinnych, ale w ogólnym rozrachunku może się okazać opłacalne – nie trzeba zatrudniać różnych specjalistów i tracić czasu na wykończenia. Dom gotowy jest od razu i można się wprowadzać.

Domy prefabrykowane składa się z gotowych elementów, które powstają w zakładzie wytwórczym. Nie chodzi tu o cegły czy drzwi, ale całe ściany, a nawet fragmenty stropów. Dzięki temu można za jednym zamachem mieć gotową niemal połowę domu. Najczęściej firmy, które montują domy prefabrykowane, również produkują poszczególne komponenty. Zdarza się, że współpracują z biurami projektowymi, które w ofercie mają bardzo różne opcje.  Warto pamiętać, że wszelkie usterki w takich domach naprawiane są na koszt firmy. Nie trzeba się też martwić o materiały budowlane czy kontrole.

Natomiast domy modułowe dają mniejsze możliwości wyboru, bo najczęściej wybiera się z kilku ogólnie dostępnych modułów, z których powstaje gotowy dom. Indywidualny projekt w takim wypadku drastycznie podnosi cenę, co może skutkować nieopłacalnością całej inwestycji. Do wad domów modułowych zaliczyć można także konieczność zapewnienia miejsca na naszej posesji na duże samochody ciężarowe, a nawet dźwig. Problemem może być również otrzymanie kredytu na realizację takiej inwestycji. Ponadto firmy wykonujące zlecenie nie przygotowują fundamentów lub jest to dodatkowo płatne. Jednak każda firma ocenia wykonanie fundamentów i dopiero wtedy decyduje się na ewentualny montaż domu. Warto więc przygotować wylewkę zgodnie z jej standardami.

Nim dojdzie do rozpoczęcia prac budowlanych, należy podpisać umowę, dzięki której obie strony będą miały poczucie bezpieczeństwa. Umowa musi zawierać kompletny zakres prac, jakie będą prowadzone, oraz spis materiałów używanych do budowy i wykończenia domu. Zawrzeć też trzeba dokładny termin oddania domu do użytku. Warto pamiętać o możliwości wymiany droższych materiałów na tańsze zamienniki. Jasno określone koszty to kolejny ważny aspekt takiej umowy – dodatkowo płatny może być dojazd czy rozładunek. Natomiast dla firmy zajmującej się domami modułowymi i prefabrykowanymi istotne jest miejsce składowania materiałów i ciężkiego sprzętu budowlanego. Zbyt miękkie podłoże może być nieodpowiednie i wówczas konieczne jest przygotowanie właściwego magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *