Drewno w nowoczesnym budownictwie

Drewno w budownictwie

fot. PlusONE/bigstockphoto.com

Drewno od wieków należy do najpopularniejszych materiałów do budowy i wykończenia domu. Początkowo dlatego, że nie było innych surowców, z czasem jednak okazało się, że jest ono ponadczasowe i spełnia się niemal w każdych warunkach oraz pasuje do wielu stylów. Można wybierać wśród różnych jego gatunków, rodzajów i kolorów. Właściwie wykonane i odpowiednio konserwowane drewniane elementy wykończenia wnętrz mogą służyć latami, podobnie jak elewacja i konstrukcja. Drewno sprawia, że dane miejsce wygląda przytulnie oraz przestrzennie.

Jak obecnie wykorzystuje się drewno w nowoczesnym budownictwie?

Bardzo często bywa ono używane jako materiał budowlany, gdyż posiada wiele zalet – zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i ekologię. Drewniany dom jest trwały, dobrze wytłumiony i o korzystnym współczynniku ciepła. Na jego korzyść przemawia też fakt, że drewno można łatwo obrabiać i przekształcać. Dobrze się sprawdza jako materiał do wykończenia elewacji budynku, zarówno w klasycznej formie, jak i w nowoczesnych projektach. Bywa ono wtedy dominującym elementem lub wykorzystuje się je w kompozycji z innymi surowcami. Popularna jest też wówczas drewniana stolarka, bo wtedy cały dom ma spójny charakter. Drewniane okna mogą mieć różne kolory, kształty i rodzaj frezowania. Świetnie tłumią i stanowią izolację termiczną. Stolarka otworowa ma tę wyższość nad wariantem z plastiku, że jest bardziej stabilna. Dzięki czemu sprawdza się na dużej powierzchni.

Kolejne zastosowania tego materiału to drewniane panele podłogowe i ścienne, posadzki, meble, schody i drzwi. Drewniane podłogi są estetyczne i tworzą w pomieszczeniach ciepły, przyjemny nastój. Właściwie nigdy nie wychodzą z mody! Ich dodatkowym plusem jest to, że można je stosunkowo łatwo odnawiać, są trwałe i nie powodują alergii. Drewniane meble można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, czasem wręcz wydają się niezastąpione. Dzięki temu, że drewno ma różną fakturę, każdy taki mebel będzie oryginalny, a dodatkowo – solidny i trwały. Drewniane wytwory świetnie sprawdzą się również na zewnątrz – drewno to najpopularniejszy materiał do tworzenia mebli ogrodowych. Chętnie jest też wykorzystywane do architektury ogrodowej – różnego rodzaju altan, ogrodzeń, balustrad, mostków czy rzeźb, dzięki temu, że są wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w obróbce. Z powodzeniem używane są też do budowy werand i tarasów.

Drewno jest bardzo popularnym materiałem w budownictwie niezależnie do chwilowych mód. Znajduje wiele zastosowań zarówno podczas budowy domu, jak i jego wyposażania. Ma świetne właściwości izolujące, jest ciepłe w dotyku i przyjemne dla oka. Może stanowić główną bazę, ale świetnie łączy się z innymi materiałami. Łącząc je np. ze stalowymi elementami możemy uzyskać eleganckie, acz przytulne i wyjątkowe wnętrze. Dzięki temu, że mamy do wyboru tak wiele jego rodzajów, możemy je wykorzystać z powodzeniem zarówno, jeśli lubmy tradycyjne wnętrza, jak i nowoczesne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.