Jak wybrać pralkę

Paha_L/bigstockphoto.com

Zanim zdecydujemy się na konkretny model pralki, należy zastanowić się jak pralka będzie służyć w mieszkaniu oraz na co można sobie pozwolić. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli, jednak nie wszystkie mogą pasować do kubatury mieszkania lub nie będą spełniały oczekiwań właściciela.

Pralki dzielą się na wolnostojące i zabudowane. Należy pamiętać, że na zabudowaną trzeba przewidzieć miejsce już podczas aranżacji kuchni czy łazienki. Wybierając model pralki trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wysokość, szerokość oraz głębokość.

Wymiary pralki powinny zostać dostosowane do wielkości pomieszczenia. Duża pralka zajmie więcej przestrzeni. W małym aneksie kuchennym czy niewielkiej łazience trzeba postawić na niewielką pralkę, ale nie oznacza to, że musi być gorsza od dużego modelu.

Ważne jest także to, ile domowników ma z niej korzystać oraz jak często będzie używana. Inny model wybierze rodzina z trójką dzieci a inny osoba samotna.

Pralki można podzielić ze względu na rodzaj ładowania. Sposób załadunku to podstawowy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie. Dostępne są pralki ładowane od góry lub standardowo otwierane. Pralki ładowane od góry różnią się rozmiarami od tych o załadunku od frontu.

Standardowa wielkość pralki ładowanej od frontu to 60 cm. Zróżnicowane są natomiast ich głębokości. Na rynku można dostać je w wymiarach już od 35 do 60 cm. Standardowa wysokość takiej pralki to 85 cm. Mniej głębokie i węższe pralki można spokojnie dopasować do niewielkich łazienek. Dzięki pralce ładowanej od frontu możemy zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy w łazience lub blat w kuchni.

Pralki ładowane od góry są z reguły mniejsze. Standardowa szerokość to od 40 do 60 cm. Wysokość oraz głębokość jest z reguły taka sama jak przy standardowej pralce ładowanej od frontu. Można jednak dostać wyższe modele do 90 cm. Dzięki temu pojemność jest większa, a pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Dostępne w sprzedaży modele posiadają także zróżnicowaną wielkość bębna. Pralki ładowane od frontu posiadają z reguły większy bęben. Można znaleźć modele, które pozwalają wyprać nawet do 9 kg. Najmniejsze bębny pomieszczą maksymalnie 6kg prania.

Mniejsze pralki wirują z prędkością od 600 do 800 obrotów na minutę. Na rynku można jednak dostać takie, które mają prędkość nawet do 2000 obrotów. To ważne, jeśli zależy nam na tym, aby pranie wyjęte z bębna było bardziej suche. Wadą jest jednak to, że im większa prędkość wirowania, tym rzeczy wyjęte z pralki będą bardziej pogniecione. Warto pamiętać, że do prania domowej odzieży wystarczą pralki o prędkości wirowania 600 do 1000 obrotów na minutę, więc nie trzeba szukać bardziej zaawansowanych modeli.

Wybierając pralkę należy zwrócić także szczególną uwagę na zużycie energii i wody. Można na rynku dostać modele mniej i bardziej ekonomiczne. Producenci zadbali także o osoby, którym zależy na dodatkowych funkcjach. Niektóre modele posiadają np. funkcję „pupil”, dzięki której pralka podczas prania usuwa z tkanin sierść zwierzaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *