Jak wybrać system alarmowy do domu?

Systemy zabezpieczeń osiedli

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

W 2017 roku doszło do ponad 65 tys. przypadków kradzieży z włamaniem – wynika to z najnowszych dostępnych statystyk Policji. Tylko w 36% wypadków udało się ustalić sprawcę. Pozostałe sprawy pozostają bez winnego. Właśnie dlatego warto samemu zadbać o bezpieczeństwo swojego domu. Bez wątpienia przyda się do tego dobry system alarmowy. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Domy jednorodzinne są szczególnie narażone na włamanie. Po tym jak budowa i wykończenie wywołają spustoszenie w naszym portfelu, zdarza się, że chcemy zaoszczędzić na drzwiach i oknach antywłamaniowych, o systemie alarmowym nawet nie mówiąc.

Niestety, jak pokazują statystyki Policji, codziennie gdzieś w Polsce zdarza się włamanie. Bardzo często również słyszymy, że to niemiłe zdarzenie dotknęło sąsiada. A co, jeśli będziemy następni? Nie warto popadać w paranoję, ale warto popracować nad tym, aby zapewnić sobie spokojny sen. Nawet gdyby włamanie nigdy miało się nie wydarzyć, to system alarmowy podniesie nasz komfort życia i może odstraszyć potencjalnych złodziei.

Rodzaje systemów alarmowych

Mamy do wyboru trzy rodzaje systemów alarmowych.

Możemy wybrać tradycyjny system alarmowy, który składa się z wielu czujek, detektorów i sygnalizatorów, podłączonych do centrali. Wadą tego systemu jest to, że wszystkie części trzeba połączyć przewodami. Aby wyglądało to estetycznie i nie wpływało na wizualny odbiór pomieszczeń, kable najlepiej ukryć w ścianach, pod tynkiem. Jeśli więc decydujemy się na montaż takiego systemu, musimy przeprowadzić gruntowny remont w całym domu. Aby nie było to konieczne, trzeba zaplanować montaż już na etapie budowy. Zaletą systemu jest to, że w poszczególnych urządzeniach nie trzeba wymieniać baterii, a cena całego kompletu jest relatywnie niska.

Jeżeli mamy już gotowy dom, możemy wybrać droższy bezprzewodowy system alarmowy. Czujki i sygnalizatory łączą się z centralą drogą radiową. Zaletą takiego systemu jest relatywnie łatwy montaż, natomiast wadą to, że komunikację urządzeń łatwo zakłócić. Przez to system alarmowy może bywać nieskuteczny. Istnieją rozwiązania, które zapobiegają takim przypadkom, ale trzeba przygotować się na dodatkowe koszty.

Aktualnie najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest system alarmowy SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu). Dzięki swojej konstrukcji system wykrywa próby otwarcia okien i drzwi, poruszanie się po obszarze chronionym w określonych godzinach (np. na parterze domu w nocy, kiedy śpimy na piętrze) oraz atak na urządzenia, na których nam zależy (np. drogi sprzęt AGD czy RTV). Tym, co wyróżnia go spośród innych, jest fakt, że zaraz po zarejestrowaniu zdarzenia system wysyła sygnał do firmy ochroniarskiej. Po potwierdzeniu wystąpienia zagrożenia przez właściciela przyjeżdża ona na miejsce w ciągu kilku minut.

Jak dobrać system alarmowy do swoich potrzeb?

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, gdzie umieścić czujki. Każda jest dodatkowym kosztem. Najczęściej są stosowane czujniki podczerwieni, ale nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o zmiennej temperaturze (np. silnie klimatyzowanych albo z piecem). Poprzez wahania temperatury czujki mogą wywoływać fałszywe alarmy. Warto wtedy zastosować czujki dualne, które są wyposażone dodatkowo w detektor mikrofali.

Jeśli zależy nam na ochronie domu nie tylko wtedy, kiedy w nim nie przebywamy, ale również wtedy, kiedy w nim jesteśmy, warto zdecydować się na ochronę obwodową. Czujniki reagują na wibracje wywołane np. otwarciem drzwi albo stłuczeniem szyby.

Jeśli zależy nam na skutecznym systemie alarmowym, warto skontaktować się w tej sprawie ze specjalistyczną firmą. Oceni ona nasze potrzeby oraz nieruchomość i zaproponuje najlepszą opcję.

źródło: http://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *