Jakie domy budują Polacy?

Vitaliy Pakhnyushchyy/bigstockphoto.com

Wiele osób marzy o przeprowadzeniu się z mieszkania do domu wolnostojącego. Z roku na rok coraz więcej osób to marzenie spełnia. Ale jakie domy najczęściej wybierają Polacy? Z najnowszego raportu serwisu Oferteo wynika, że są to budynki jednopiętrowe, bez podpiwniczenia i budowane tradycyjnymi metodami. Ale są też osoby, które stawiają na nowoczesne technologie takie jak ogrzewanie pompą ciepła czy rekuperacja.

Działki i metraże

Najwięcej nowych budynków w roku 2016 powstało na terenie województw małopolskiego i wielkopolskiego. Zdecydowanie więcej domów powstaje na terenach podlegających dużym aglomeracjom miejskim niż w samych miastach. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu osób własny dom to ucieczka od mieszkania w blokowisku, w wielkomiejskim hałasie, którego po latach mają dość. Jednakże można powiedzieć, że w całej Polsce z roku na rok przybywa domów jednorodzinnych.

Najwięcej osób zakupiło działki o powierzchni do 20 arów, w tym większość stanowią działki od 5 do 10 arów. W mniejszości są działki o wielkości 10-20 arów. W porównaniu do lat poprzednich coraz więcej ludzi kupuje małe działki o powierzchni do 5 arów. Mogłoby się wydawać, że osoby posiadające dużą działkę np. 20 arów, będą budowały równie wielki dom, ale to nie do końca prawda. Polacy najczęściej stawiają domy o powierzchni 151-200 metrów kwadratowych. Druga w kolejności wielkość metrażu to 126-150 metrów kwadratowych. Chociaż zdarzają się też niewielkie domy o powierzchni do 101 do 125 metrów kwadratowych. Tylko co dziesiąty Polak wybudował w zeszłym roku dom o powierzchni co najmniej 200 metrów kwadratowych.

Kupno gotowego projektu czy własna aranżacja?

Obecnie są dwie możliwości: albo kupić gotowy projekt u architekta i według niego wybudować dom, albo zlecić zaprojektowanie domu spersonalizowanego, który będzie urzeczywistnieniem marzeń o własnych czterech kątach. Ponieważ zakup gotowego projektu jest tańszy, większość Polaków (59%) zdecydowało się na taki wybór. Gotowe projekty też mogą być skorygowane według potrzeb właściciela, a mimo to są o wiele tańsze od projektu indywidualnego. Analizując zjawisko można też zauważyć, że jedynie 15% projektów domów miało podpiwniczenie. Wciąż są osoby, które piwnicę traktują jak schowek na weki, przydomowy warsztat czy po prostu schowek na zimowe rzeczy, ale coraz częściej buduje się przydomowe szopki lub warsztaty przy garażu, a więc nie ma potrzeby budować piwnicy pod domem.

Materiały i metoda budowy

Mimo że w Polsce buduje się coraz więcej budynków w nowoczesnych technologiach i z zaawansowanymi systemami cieplnym, i tak większość osób stawia na tradycyjne materiały budowlane. Aż 45% budynków zostało wykonanych z bloczka komórkowego, a 34% z cegły ceramicznej, czyli dwóch standardowych materiałów, które stosuje się już od wielu lat.

Coraz więcej osób wybiera ogrzewanie gazowe – aż 40% nowo wybudowanych budynków ma zamontowany ten system ogrzewania. Drugi w kolejności jest kocioł na paliwa stałe takie jak węgiel czy drewno. Jednak aż 15% osób budujących dom w zeszłym roku zdecydowało się zamontować pompę ciepła, a kolejne 7% kolektory słoneczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *