Mieszkanie dwupoziomowe

yampi/bigstockphoto.com

Mieszkanie dwupoziomowe daje znacznie większe możliwości aranżacyjne niż typowe mieszkanie jednopoziomowe. Można nawet powiedzieć, że jest ono namiastką domu jednorodzinnego – zwłaszcza jeśli przynależy do niego duży taras lub balkon.

Nie zawsze jest przy tym konieczność zajmowania dwóch pięter budynku. Jeśli mieszkanie jest wysokie (loft, kamienica), można na górze zamontować antresolę. Wówczas, nawet jeśli metraż mierzony jako powierzchnia podłogi jest niewielki, zyskujemy dodatkową przestrzeń mieszkalną. W budynkach deweloperskich takiej możliwości zwykle nie ma, gdyż przeciętna wysokość lokalu wynosi 2,5-2,7 m. Dlatego mieszkania dwupoziomowe w blokach znajdują się zwykle jedynie na najwyższych piętrach.

Mieszkania dwupoziomowe dają możliwość wyraźnego podziału na dwie strefy – ogólnodostępną i prywatną. Zwykle obszarem dostępnym dla gości jest dolny poziom, na którym znajduje się salon, kuchnia, część jadalniana i ewentualnie toaleta. W wielu lokalach, zwłaszcza loftach, kuchnia z jadalnią i strefą wypoczynkową stanowią dużą wspólną przestrzeń. Natomiast na górze znajdują się sypialnie domowników i ich prywatna łazienka.

Znaczącą zaletą takich mieszkań jest oddzielenie od sąsiadów i ich ewentualnych hałasów. Jeśli nasze mieszkanie zajmuje najwyższe piętra budynku, nikt nad nami nie chodzi, bo powyżej jest tylko dach. Jeśli na górnym poziomie urządzimy sypialnię, w czasie wypoczynku jesteśmy też daleko od mieszkania poniżej. Dzięki temu strefa nocna (prywatna) jest bardziej odizolowana od dźwięków, które mogłyby nam przeszkadzać.

Pewnym wyzwaniem może być zaaranżowanie części górnej, zwłaszcza jeśli nie jest wysoka lub zawiera skosy. Pod skosami nie da się ustawić dowolnego mebla, więc zagospodarowanie przestrzeni musi być przemyślane. Czasem też trzeba skorzystać z nietypowych mebli na wymiar.

Należy też zwrócić uwagę na kwestie związane z ogrzewaniem. Ciepłe powietrze idzie do góry, więc na wyższym poziomie może być gorąco, podczas gdy na dolnym chłodno. Dlatego jeśli górny poziom znajduje się tuż pod dachem, ważna jest odpowiednia izolacja, by latem mieszkanie się nie nagrzewało, a zimą nie wychładzało.

Kolejnym problemem przy aranżacji jest konieczność uwzględnienia miejsca na schody. Pewnym rozwiązaniem może być zagospodarowanie przestrzeni pod schodami, gdzie można umieścić półki na książki czy schowki na rzadziej używane rzeczy. Niewiele miejsca zajmują schody kręcone, ale weźmy pod uwagę, że korzystanie z nich może być problematyczne dla osób starszych i małych dzieci. Poza tym, projektując schody, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wnoszenia po nich mebli i innych większych przedmiotów.

Jeden komentarz do “Mieszkanie dwupoziomowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *