Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami

Phushutter/bigstockphoto.com

Zmiany w przepisach dotyczących obrotu nieruchomościami są koniecznością. Potrzebę unormowania zasad widzą zarówno specjaliści z branży, jak i osoby, które zamierzają zainwestować pieniądze w zakup nieruchomości. Przygotowany projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami ma rozpocząć dyskusją nad najważniejszym poprawkami w ustawie. W pierwszej kolejności uproszczone mają być zasady funkcjonowania rynku obrotu nieruchomościami oraz wytyczne dotyczące użytkowania wieczystego.

Projekt nowelizacji analizowany jest przez dziewięcioosobową podkomisję specjalną, która zweryfikuje proponowane modyfikacje. Celem nowelizacji jest usunięcie przepisów, które budzą szereg wątpliwości i mogą być różnie interpretowane. Precyzyjne wskazanie reguł oraz definicji niektórych pojęć zlikwidować ma niepotrzebną konsternację przy spornych sytuacjach. Do tej pory problemy wynikały np. z niezrozumiałości terminu „zarządzanie nieruchomościami” oraz „pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”.

Po nowelizacji wszystkie zapisy mają być przejrzyste i gwarantować w ten sposób stabilność na rynku obrotu nieruchomościami. Projekt nowelizacji zawiera m.in. definicje pojęć „pośrednik w obrocie nieruchomościami” czy „zarządca nieruchomości”, które są niezwykle ważne do realizowania działalności w branży nieruchomości, a obecność niekompetentnych osób może zaburzać prawidłowe wykonywanie obowiązków.  Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami obejmuje również zasady działania organów publicznych, które mają mieć możliwość umarzania, odraczania lub rozkładania na raty jakikolwiek opłat posiadających charakter cywilnoprawny.

Nowela rozszerza też definicję organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych o izby gospodarcze, będące jednostkami zrzeszającymi rzeczoznawców majątkowych. Planowane jest wprowadzenie konieczności dołączania do umowy kopii polisy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto mają wejść kary finansowe za brak ważnego ubezpieczenia OC oraz wysokie grzywny do nawet 50 tysięcy złotych za prowadzenie działalności na rynku nieruchomości bez odpowiednich uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *