Nowy dom – kupić czy budować?

Vitaliy Pakhnyushchyy/bigstockphoto.com

Gdy decydujemy się na nowy dom, mamy do wyboru trzy opcje – budowę tzw. systemem gospodarczym, zlecenie budowy wyspecjalizowanej firmie bądź zakup domu od dewelopera. W artykule analizujemy plusy i minusy tych rozwiązań.

System gospodarczy

System gospodarczy polega na tym, że wszelkie prace wykonujemy we własnym zakresie, ewentualnie z pomocą krewnych czy znajomych. System taki nieraz wychodzi taniej niż pozostałe wymienione możliwości. Jednak nie jest to regułą, gdyż osoby kupujące materiały budowlane tylko na własny użytek zwykle nie mogą liczyć na rabaty, które często przysługują inwestorom i deweloperom stale współpracującym z danym dostawcą. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy się skupiać jedynie na kosztach samej budowy i materiałów. Do tego należy doliczyć też koszty związane z projektem i wymaganą dokumentacją.

Poza tym system gospodarczy jest czasochłonny i pracochłonny. Wszystko jest na naszej głowie, wszystkiego trzeba pilnować osobiście. W rezultacie spędzamy mnóstwo czasu na budowie, a i tak nie ma szans na szybkie wprowadzenie się. Poza tym poleca się go tylko osobom, które mają doświadczenie w pracach budowlanych i naprawdę wiedzą, co robią. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko błędów, które mogą kosztować sporo czasu i pieniędzy. Zwróćmy uwagę, że gdy budujemy systemem gospodarczym, wszystkie usterki i problemy też trzeba usuwać we własnym zakresie i na własny koszt.

Jeśli chodzi tu o zalety, mamy tu największe możliwości dostosowania domu do własnych potrzeb. Jednak, podsumowując wszystkie niedogodności, dobrze jest rozważyć, czy rzeczywiście warto. Poza tym w praktyce i tak większość osób korzysta z gotowych projektów, ewentualnie z pewnymi modyfikacjami.

Firma budowlana

Jeśli zlecimy budowę wyspecjalizowanej firmie budowlanej, nie musimy się już sami zajmować organizowaniem i pilnowaniem wszystkiego, więc mamy więcej czasu dla siebie. Jednak oczywiście od czasu do czasu należy skontrolować, czy prace przebiegają tak, jak to było zaplanowane, więc pewna orientacja w kwestiach związanych z budownictwem jest wskazana.

Jeśli firma ma doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku, mniejsze jest ryzyko błędów i usterek. Firmy budowlane udzielają gwarancji i rękojmi na wykonywane prace. Jeśli chodzi o gwarancję, należy poprosić o dokument na piśmie i uważnie przeanalizować warunki, by wiedzieć, co dokładnie obejmuje i by potem nie było przykrych niespodzianek. Gwarancja nie jest obowiązkowa, ale wiele firm jej udziela. Mogą one też we własnym zakresie określić czas jej trwania. Natomiast rękojmia obowiązuje z mocy prawa, jest ustawowo określona na dwa lata i nie wymaga formy dokumentu.

Zakup od dewelopera

W tym przypadku są największe szanse na szybkie wprowadzenie się. Zdarza się, że deweloperzy mają w ofercie już zbudowane nowe domy, czekające tylko na nabywców. Niektórzy oferują także domy pod klucz, czyli już wykończone i wyposażone, które wystarczy jedynie umeblować i można mieszkać. Oznacza to sporą oszczędność czasu. Nie musimy też znać się na budownictwie.

Jeśli dom już stoi, wiemy, co kupujemy, gdyż możemy sobie go dokładnie obejrzeć. Zaletę tę mają również domy z rynku wtórnego. Jednak w przypadku domów deweloperskich wszystko jest nowe i można założyć, że remont nie będzie potrzebny przynajmniej przez kilka lat.

Nie mamy tu wprawdzie dużych możliwości modyfikacji – wybieramy wśród tego, co jest dostępne. Możemy jedynie do pewnego stopnia zmienić układ ścian nośnych. Jednak domy budowane przez inwestorów też są zwykle ograniczone do gotowych projektów, więc nie do końca można powiedzieć, że są „skrojone na miarę”.

W powszechnym przekonaniu główną wadą domów od dewelopera jest cena. Jednak deweloperzy, podobnie jak firmy budowlane, zwykle mogą liczyć na korzystne zniżki przy zakupie większych ilości materiałów. Zdarzają się też zniżki za stałą współpracę z określoną ekipą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *