Jak projektować osiedlową przestrzeń dla dzieci?

Playground illustration

Projektowanie przestrzeni na osiedlach mieszkaniowych wymaga coraz oryginalniejszych pomysłów i rozwiązań. Wynika to z tego, iż w ostatnim czasie elementem decydującym o zakupie mieszkania, obok ceny i lokalizacji, jest wartość estetyczna osiedla, na którym planuje się zamieszkać, a także funkcje, jakie ma spełniać ta przestrzeń. Dziś zasadzenie kilku drzewek czy krzewów już nie wystarczy. Punktami wymaganymi przez kupców w osiedlowej przestrzeni wybranego przez nich budynku są podziemne miejsca garażowe, pełne zieleni patia, miejsce do grillowania, osiedlowe siłownie oraz place zabaw dla dzieci.

Bezpieczna przestrzeń do zabawy

Osiedlowa przestrzeń dla dzieci dziś najczęściej przybiera formę placu zabaw usytuowanego pośród osiedlowej zieleni, na patio między budynkami, z mini siłownią pod chmurką. Nowe osiedla zazwyczaj są odgrodzone i monitorowane, dlatego też ich mieszkańcy mogą spokojnie wypuszczać swoje pociechy na plac zabaw przed blokiem. Jako deweloper organizujący przestrzeń dla dzieci na nowo budowanych osiedlach chcemy dopasować się do panujących w tej dziedzinie trendów i oprócz zapewnienia rodzicom bezpieczeństwa ich pociech poprzez monitoring oraz ogrodzenie projektują przestrzeń dla dzieci tak, aby była ona otoczona odpowiednio dobraną i niezagrażającą najmłodszym roślinnością.

W porównaniu ze starym budownictwem place zabaw na nowych osiedlach są większe i przypominają las, gdyż pełno w nich drzew, interaktywnych zabawek. Montowane i umieszczane w nich urządzenia mają służyć nie tylko do zabawy, ale także i do gier, angażując dzieci np. do tworzenia zespołów.

Jak wykonane są nasze place zabaw?

Dziś najczęściej stosuje się ekologiczne materiały do tworzenia osiedlowych przestrzeni dla dzieci, stawiając na drewno czy metal, choć widać również tendencje do zastępowania ich różnokolorowymi tworzywami sztucznymi z pełną dbałością o bezpieczeństwo. Obowiązkowa stała się też nawierzchnia syntetyczna na placach zabaw, łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Czasami zastępujemy ją płytkami gumowymi lub sztuczną trawą. Takie podłoże zapewnia maluchom maksymalne bezpieczeństwo, amortyzując każdy upadek i zabezpiecza przed wszelkimi urazami głowy. Na osiedlowych placach zabaw nasi klienci znajdą huśtawki: zwykłe, podwójne bądź potrójne, tzw. bujaki w kształcie rozmaitych zwierząt dla najmłodszych, karuzele, drabinki, piaskownice, a także zjeżdżalnie połączone z wieżą, trapami z osłonami, podestem czy balkonikiem. W bliskim otoczeniu tych miejsc znajdują się też często takie elementy małej architektury jak: ogrodzenia, furtki, ławki, a także przydrożne śmietniczki.

Wielu deweloperów rezygnuje z zaprojektowania osiedlowej przestrzeni dla dzieci, gdyż na jej budowę potrzeba dodatkowych nakładów finansowych. Mym wiemy jednak, że tego rodzaju inwestycja stanowi atut, a dla niektórych nabywców nawet i wymóg w wybieraniu miejsca zamieszkania. W końcu zadowolony maluch, to zadowolony rodzic, a przy tym i pewny bezpieczeństwa swojej pociechy.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *