Parkingowe rozwiązania w nowym budownictwie

Underground parking

Obecnie lwią część nowych budynków mieszkalnych wyposaża się w parkingi podziemne. Dziś kupujący mieszkanie myślą o zapewnieniu właściwego lokum nie tylko dla siebie, ale również dla swoich czterech kółek.

Nowo budowane dziś przez nas bloki mieszkalne mają zazwyczaj jedno rozwiązanie dotyczące lokalizacji garaży. Projekty deweloperskie mieszkań zawierają miejsca parkingowe dla swoich klientów umiejscowione w podziemiach sprzedawanych budynków. Wydatek związany z nabyciem miejsca parkingowego czy stanowiska w garażu podziemnym nie jest spory, tym bardziej, że nabywając lokum w nowym budownictwie miejsce dla samochodu zazwyczaj otrzymuje się w pakiecie.

Parkingi podziemne w nowym budownictwie są stawiane na wysokości fundamentów budynku, a także na całej jego szerokości i długości. Wjazdy oraz wyjazdy projektuje się w ten sposób, że auto wjeżdża do podziemi specjalnymi bramami, posiadającymi elektroniczny system otwierania i zamykania. Boksy garażowe zlokalizowane w parkingach podziemnych są wykonywane dla kilkudziesięciu samochodów, należących do klientów. Na takich parkingach są wymalowane znaki poziome, ułatwiające kierowcom prawidłowe ustawienie auta w podziemiach budynku. Każdy kierowca-właściciel takiego podziemnego garażu przy wjeździe do podziemi ma przy sobie specjalne urządzenie elektroniczne, które umożliwia mu otwarcie bramy. Dzięki czemu nie musi on wysiadać z samochodu, żeby wprowadzić auto na parking.

Takie rozwiązane jest dla mieszkających w nowych budynkach wielkim udogodnieniem. Parking podziemny w bloku pełni rolę garażu, dzięki któremu kierowca nie musi dodatkowo zabezpieczać swojego samochodu autoalarmem, jak to robi posiadając garaż na zewnątrz budynku.

Zalety garażu w podziemiach

Posiadając miejsce parkingowe zlokalizowane w podziemiach zamieszkiwanego budynku, masz pewność, że Twojemu samochodowi nic nie grozi. Boksy garażowe na parkingach podziemnych w nowych blokach są monitorowane bądź strzeżone, a zadaszenie sprawia, że żaden śnieg czy deszcz nie zniszczy karoserii Twoich czterech kółek.

Opłaty

Garaż podziemny może widnieć w nieruchomości wspólnotowej w kilku formach prawnych: w postaci samodzielnego lub wyodrębnionego lokalu użytkowego bądź garażu stanowiącego część wspólną nieruchomości albo garażu, stanowiącego szereg pomieszczeń przynależnych do lokalu.

Opłaty za garaż na parkingu podziemnym powinny uwzględniać dwa ośrodki kosztów – te wynikające z utrzymania nieruchomości wspólnej oraz te z utrzymania wnętrza garażu. Ta pierwsza forma wynagrodzenia jest z reguły dużo wyższa.

Pamiętajmy, iż garaże mogą mieć różne formy prawne, które wpływają na późniejsze użytkowanie, a także samą możliwość ich kupna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.