Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości – czy trzeba go płacić?

duallogic/bigstockphoto.com

Osoby, które otrzymały w spadku dom lub mieszkanie, nie zawsze chcą w nim mieszkać czy je wynajmować. Niekiedy chcą je po prostu sprzedać. Powinny jednak wziąć pod uwagę, że może to wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku.

Częstą przyczyną nieporozumień na tym polu jest mylenie podatku od sprzedaży odziedziczonego mieszkania z podatkiem od spadku. Tego drugiego istotnie nie trzeba płacić, jeśli dziedziczy się po rodzicach, współmałżonku, rodzeństwie lub dzieciach – czyli po najbliższej rodzinie. Wystarczy fakt objęcia spadku zgłosić w terminie 6 miesięcy od objęcia masy spadkowej. Nie oznacza to jednak, że podobna zasada obowiązuje w przypadku sprzedaży nieruchomości wchodzącej w jej skład. Wyjątkiem jest zbycie nieruchomości zakupionej wspólnie ze zmarłym współmałżonkiem – połowa domu czy mieszkania jest wprawdzie dziedziczona, ale, zgodnie z podjętą w maju 2017 roku uchwałą, za datę jego nabycia uważa się datę kupna lub wybudowania.

Jeśli odziedziczone mieszkanie zostanie sprzedane przed upływem 5 lat podatkowych od jego nabycia, wówczas trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Lata podatkowe liczy się nieco inaczej niż kalendarzowe. Pierwszy z nich minie dopiero z końcem następnego roku po otrzymaniu spadku. Jeśli więc mieszkanie zostało odziedziczone w styczniu 2015 roku, to pierwszy rok podatkowy skończy się 31.12.2016 roku. Dopiero więc od 01.01.2021 roku będzie można spokojnie sprzedać mieszkanie.

Niekiedy zdarza się, że jedną nieruchomość dziedziczy kilka osób. Po pewnym czasie, często kilku latach, osoby te dogadują się, a prawa do całego mieszkania lub domu przechodzą na jedną z nich. W takim przypadku właściciel musi poczekać nieco dłużej, jeśli nie chce płacić podatku mieszkaniowego – pięć lat podatkowych musi upłynąć od daty nabycia przez niego całości praw do lokalu.

Ponieważ dziedzicząc nieruchomość nie ponosi się żadnych kosztów, podstawą do obliczenia podatku będzie całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Podstawę tę można jednak zmniejszyć o koszty poniesione w celu zwiększenia wartości domu lub mieszkania. Będą one bowiem objęte od przychodu, a powstały w ten sposób dochód stanie się podstawą do obliczenia podatku. Od przychodu nie można jednak odliczyć równowartości kwoty wypłaconej jako zachowek.

Innym przypadkiem, w którym można uchronić się przed zapłaceniem podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, jest przeznaczenie zdobytych w ten sposób pieniędzy na cele mieszkaniowe. Są nimi na przykład: nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego, zakup działki budowlanej, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zalicza się do nich także budowę, rozbudowę lub remont własnego domu lub mieszkania, adaptację na cele mieszkalne budynku lub lokalu niemieszkalnego oraz spłatę kredytu na cele mieszkaniowe zaciągniętego przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Zasady te obowiązują także wówczas, gdy cele te realizowane będą poza granicami Polski – w Szwajcarii oraz na terenie Unii Europejskiej i w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *