Rodzaje pokryć dachowych

svetlovskiy/bigstockphoto.com

O ile pokrycie dachu będzie zgodne z planem zagospodarowania gminy, każdy inwestor może zdecydować się na dowolny materiał. Jeśli kupujemy mieszkanie, zazwyczaj nie interesuje nas to, co na dachu położył deweloper. Natomiast jeżeli budujemy własny dom, ma to duże znaczenie.

Dachu nie wymienimy tak szybko, jak cieknącej pralki czy popękanych paneli, dlatego zanim wybierzemy jego pokrycie, warto się dobrze zastanowić. Wybór zawsze warto skonsultować z wykonawcą prac w domu, który może doradzić, co w naszym klimacie i lokalizacji działki sprawdzi się najlepiej.

Najtrwalsze materiały są również najdroższe, ale można znaleźć również takie, które posłużą nam wiele lat, a nie wydrenują portfela.

Tradycyjna dachówka ceramiczna

Zdecydowanie najpopularniejszym pokryciem dachowym już od wielu lat jest dachówka ceramiczna. To ekologiczny materiał, bo powstaje w procesie wypalania gliny. Taka dachówka bardzo dobrze izoluje ciepło i hałasy (np. deszczu i wiatru). Jeśli postawimy na ten materiał, to nie będziemy musieli się martwić przez wiele lat o stan naszego dachu.

Dachówka ma jednak swoje wady. Jest przeznaczona tylko na strome dachy, więc nie można jej położyć na coraz popularniejszych płaskich konstrukcjach. Jest również jednym z najdroższych materiałów. Sporo także waży i przez to jest trudna w położeniu.

Dachówka, ale cementowa

Jeśli chcemy na dachu uzyskać efekt podobny do dachówki ceramicznej, ale mamy mniejsze fundusze, warto wybrać dachówkę cementową. Jest odporna na działanie mrozu i wilgoci, ale w nienaruszonym stanie przetrwa krócej niż jej ceramiczny odpowiednik. Farba, którą się nią maluje, blaknie bowiem pod wpływem promieni słonecznych.

Dachówki ceramiczne i cementowe mają również podobną wagę, więc w obu przypadkach trzeba dodatkowo wzmocnić konstrukcję domu.

Gont bitumiczny

Na popularności zyskuje aktualnie gont bitumiczny. W przeciwieństwo do dachówek można go stosować również na nowoczesnych, płaskich dachach. Jest to dość wytrzymały materiał, ale tylko na ogień i odkształcenia. Dużo gorzej radzi sobie w warunkach, które częściej występują, czyli podczas mrozu czy działania promieni słonecznych. Dobrze izoluje dźwięki i jest sporo tańszy niż dachówka.

Blachodachówka

Aktualnie najmniej popularnym rozwiązaniem jest blachodachówka. Jest tania, ale nie wygląda tak dobrze, jak inne pokrycia. Jest bardzo lekka, więc nie trzeba dodatkowo umacniać więźby dachowej, ale trzeba pamiętać o jej odpowiednim ocynkowaniu, które przedłuży trwałość.

Blachodachówka jest również rzadko wybierana dlatego, że słabo izoluje dźwięki.

To, jakie pokrycie dachu warto wybrać, jest zależne od naszych możliwości finansowych, klimatu, w którym budujemy dom, lokalizacji oraz stylistyki nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *