Trendy w budownictwie wielorodzinnym 2016 r.

Trendy na 2016 r. w budownictwie

fot. bigstockphoto.com

Budownictwo wielorodzinne nie wychodzi z łask, a staje się coraz bardziej popularne. Jakie główne trendy będzie można w nim zauważyć w 2016 roku?

Ten typ budownictwa wychodzi poza schemat wielkiej płyty. Coraz częściej łączy się on ze sprawną i bogatą infrastrukturą oraz dobrym dojazdem w pozostałe części miasta. Istotne – szczególnie dla rodzin z dziećmi – stają się takie rzeczy jak place zabaw, punkty opieki – żłobki, przedszkola oraz sklepy. Osiedla nie pełnią tylko funkcji mieszkaniowych, ale również społeczne. Deweloperzy inicjują więc różnego typu działania o charakterze m.in. kulturalnym czy rozrywkowym (np. poprzez powstawanie tego typu klubów). Ważne są również takie aspekty, jak dostęp do miejsc parkingowych i garaży.

Typ budownictwa

Przewiduje się, że 2016 będzie rokiem prostoty, a dominującym hasłem będzie „im prościej, tym lepiej”. Sporym zainteresowaniem mają się cieszyć geometryczne, dość ascetyczne formy zwieńczone najczęściej płaskim, rzadziej – spadzistym dachem. Ciągle będzie można czuć inspirację architekturą skandynawską. Nadal popularne będą konstrukcje oparte na bryle kwadratu czy prostokąta.

Jeśli chodzi o kolorystykę przewiduje się, że największe uznanie i popularność będą miały barwy stonowane, nastąpi jednak zwrot, jeśli chodzi o dodatki. Stopniowo coraz większym zainteresowaniem będą się cieszyć detale czy wykończenia w odważnych, mocnych kolorach (np. czerwone, ciemnobrązowe czy stalowe) wraz z dachami o kolorze czarnym czy szarym.

Większych innowacji można się spodziewać, jeśli chodzi właśnie o wykończenia budynków Można się spodziewać wielu ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań opartych na szkle, betonie, metalu czy drewnie. Części użytkowe – takie jak np. balkon będą spełniać również formę dekoracyjną. Poprzez dążenie do jak najprostszej bryły, architekci będą dążyć do tego, by takie elementy jak np. rynny – niejako schować w elewacji. Budynki zyskają natomiast na lekkości poprzez duże, proste okna, które poprzez wpuszczanie dużej ilości światła, optycznie zwiększają budynek. Wydaje się to o tyle istotne, że trendy wskazują na to, że przeważać będzie budownictwo stosunkowo niskie, ale przestrzenne.

Chociaż budynki pozornie będą wyglądać na stosunkowo niewielkie, mieszkania będą miały dość duży metraż. Pomieszczenia będą przestronne, w przypadku mieszkań np. piętrowych – zajmujące czasem cały poziom – tak np. sypialnie będą połączone z przestrzenią do relaksu i rozrywki.

Ciągle modne pozostanie łączenie minimalizmu z elementami industrialnymi – zarówno jeśli chodzi o elementy wykończenia, jak ich funkcjonalność. Istotne pozostaną również dążenia do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska i wprowadzania najbardziej ekologicznych i ergonomicznych rozwiązań w kwestii m.in. dostawy prądu czy ogrzewania.

Za główne trendy 2016 można uznać konsekwentne odchodzenie od bogatych zdobień na rzecz innowacyjnych, nowoczesnych detali i zainteresowanie nowoczesnym minimalizmem inspirowanym skandynawskimi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *