Umowa z wykonawcą robót budowlanych

artursfoto/bigstockphoto.com

Poszukując firmy remontowej lub budowlanej warto stawiać na przedsiębiorstwa wiarygodne, które posiadają odpowiednią renomę i doświadczenie w świadczeniu tego rodzaju usług. Wybierając sprawdzone firmy zmniejsza się ryzyko niedotrzymania terminów lub nieprawidłowego wykonania powierzonych prac. Żeby jednak mieć pewność, że dany podmiot zrealizuje zlecenie w sposób rzetelny, warto jeszcze przed rozpoczęciem prac zawrzeć z nim umowę, która pozwoli uniknąć wielu nieporozumień w czasie wykonywania zlecenia.

Dlaczego umowa jest ważna

Decydując się na sporządzenie umowy z firmą budowlaną można spotkać się z niechęcią lub oporem ze strony jej właściciela. Wiele mniejszych firm, aby ograniczyć koszty swej działalności, często funkcjonuje w tzw. szarej strefie. Polega to na ukrywaniu niektórych przychodów lub zatrudnianiu części pracowników bez umowy.

Dlatego też warto na wstępie wyjaśnić sobie, że sporządzenie umowy będzie korzystne dla obu stron. Zleceniodawca zyskuje przede wszystkim pewność, że firma budowlana zrealizuje określone prace w wyznaczonym terminie. Z kolei wykonawca dostaje jasny przekaz dotyczący tego, jaki jest zakres prac do wykonania, co się stanie w przypadku niedotrzymania terminów, a także jak będzie wyglądało rozliczenie. Sporządzona umowa stanowi więc swego rodzaju zabezpieczenie wspólnych interesów. Jej podpisanie daje czytelny sygnał, że obie strony są uczciwe i pragną współpracować na jasnych zasadach.

Jak zawrzeć umowę na wykonanie usług budowlanych

Chociaż kodeks cywilny dopuszcza możliwość zawierania umów ustnych, należy raczej wystrzegać się takiej formy. W razie pojawienia się jakichkolwiek sporów czy nieprawidłowości pojawia się problem z udowodnieniem swoich racji. Dlatego też najbezpieczniej jest zawsze zawierać tego typu umowy w formie pisemnej. Chociaż sporządzenie umowy pisemnej wymaga więcej czasu, pozwala na łatwiejsze dochodzenie roszczeń.

Umowa powinna być sporządzana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i opatrzona podpisami osób, które ją zawierają. Każda ze stron powinna otrzymać swój egzemplarz. Jeżeli właściciel danej firmy budowlanej nie może podpisać dokumentu, powinien wyznaczyć pełnomocnika, który zrobi to za niego.

Co powinna zawierać umowa

Sporządzenie umowy o wykonanie robót budowlanych nie jest rzeczą łatwą. Dokument ten powinien zawierać wiele szczegółowych informacji, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego przygotowanie. Największą uwagę należy zwrócić na precyzyjne określenie zakresu prac oraz miejsca, w którym te prace mają zostać wykonane. Dobrym pomysłem jest dołączenie kosztorysu, który pozwoli wstępnie ustalić, ile będzie kosztować wykonanie danych czynności. Niezwykle ważne jest dokładne oznaczenie terminu rozpoczęcia oraz przewidywanego zakończenia prac. Warto również dodać zapis dotyczący kar, w przypadku niedotrzymania terminu oddania inwestycji lub niedotrzymania innych warunków umowy. Umowa powinna także dokładnie precyzować, która strona jest odpowiedzialna za dostarczenie materiałów oraz sprzętu na budowę. Zleceniodawca powinien zadbać także o dodanie klauzuli dotyczącej gwarancji, a także zapisu o możliwości odstąpienia od umowy. Do dokumentu warto dołączyć również dokumentację zdjęciową, która pozwoli na łatwiejsze dochodzenie swych racji w kwestiach spornych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *