Zwrot kosztów urządzenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Ondrej Hajek/bigstockphoto.com

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej wymaga znacznych nakładów finansowych. W związku z tym można się ubiegać o zwrot maksymalnie 80% kosztów urządzenia łazienki.

W przypadku niepełnosprawności narządu ruchu szczególnym utrudnieniem przy wykonywaniu codziennych czynności są bariery architektoniczne. Dlatego zmiany wprowadzane w łazience powinny prowadzić do ich zminimalizowania bądź, jeśli to możliwe, likwidacji. Zmiany te muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Może to wymagać zakupu specjalnej ceramiki łazienkowej, umieszczonej na wysokości odpowiedniej dla osoby poruszającej się na wózku. Są też potrzebne specjalne uchwyty i poręcze. Osoby niepełnosprawne ruchowo mają problem z wejściem do wanny, więc konieczne jest zastąpienie jej prysznicem. Jeśli łazienka jest mała i wąska, może być potrzebna jej gruntowna przebudowa, aby można było swobodnie manewrować wózkiem lub poruszać się o kulach – poszerzenie otworu drzwiowego, zmiana ustawienia sprzętów, a czasem nawet powiększenie łazienki kosztem innego pomieszczenia.

Wszystkie te prace niemało kosztują. Dlatego można się ubiegać o zwrot części kosztów z PFRON. Musimy jednak pamiętać, że nie ma możliwości zwrotu wszystkich poniesionych wydatków – może to być najwyżej 80%. Refundacja przysługuje osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Jak ją uzyskać? Należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności osoby ubiegającej się o dofinansowanie oraz ewentualnie orzeczenia członków jej rodziny, dokument będacy podstawą prawną zameldowania w mieszkaniu, zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i ewentualnych domowników, a także zaświadczenie o zatrudnieniu.

Trzeba pamiętać, że realizacja wniosków następuje w miarę dostępności funduszy, więc jest możliwość, że w danym roku nie otrzymamy dofinansowania – wtedy można się o nie ubiegać w kolejnym roku. Należy też się liczyć z kontrolą wiarygodności informacji zawartych we wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *