Adaptacja terenów zielonych na osiedlach mieszkaniowych

Mimo trudnych warunków rynkowych nie słabnie zapotrzebowanie na budowanie osiedli mieszkaniowych. Pomysłów na stworzenie najbardziej atrakcyjnej przestrzeni nie brakuje. Obecnie panująca moda na ekologię także powinna być w takich inwestycjach uwzględniona. Ponadto zainteresowani kupnem nieruchomości coraz częściej szukają idealnego połączenia dogodności wynikającej z mieszkania w mieście z przyjemnością z obcowania z naturą, które do niedawna dostępne było wyłącznie dla mieszkańców terenów podmiejskich.
Aby stworzyć więc przestrzeń łączącą te cechy już na etapie planowania osiedli mieszkaniowych przeznaczamy sporą część terenu pod zagospodarowanie jako tereny zielone. Z założenia przestrzeń taka ma za zadanie spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim ma stworzyć dla mieszkańców miejsce rekreacji i relaksu, a także umożliwiające spędzanie czasu z dziećmi. Ponadto spełnia funkcję estetyczną, a także socjalną ponieważ umożliwia im wspólne spotkania i daje szansę na poznanie swoich sąsiadów.

Aranżacja terenów zielonych

Tereny zielone przez naszych architektów są zawsze dobrze zaprojektowane i przemyślane i są docenianym uzupełnieniem oferty mieszkaniowej. Ich wykonanie jest zróżnicowane i zawiera co najmniej kilka gatunków roślin o odmiennych cechach. Największą przestrzeń zajmują z reguły powierzchnie trawiaste, ale nie brakuje na nich także pojedynczych krzewów i drzew oraz ich grup. Poza walorem estetycznym mogą także pełnić funkcje praktyczne, jak ochraniać przed słońcem, np. teren zabaw przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców, czy miejsca przeznaczone do odpoczynku. Dopełnieniem całości są rabaty, które wzbogacają przestrzeń kolorem i pięknym zapachem. Wykorzystane gatunki roślin są dostosowane do specyficznych warunków panujących w takich miejscach, jak duże nasłonecznienie, mała wilgotność czy narażenie na uszkodzenia mechaniczne.
Zagospodarowanie zieleni jest procesem długofalowym i kosztownym, dlatego należy traktować je jak inwestycję. Wybierając na przykład rośliny pnące, których rozrost potrwa kilka sezonów, należy mieć na uwadze, że w przyszłości wpłyną one korzystnie na warunki termoizolacyjne budynku. Dodatkowo nie można ocenić prozdrowotnych skutków, jakie niesie ze sobą duże skupisko roślinności, związane także z oczyszczaniem powietrza.
Tereny zielone stały się nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej, ponieważ zaczęto doceniać pozytywny wpływ ekologii na życie jego mieszkańców. Toteż w planowaniu i budowaniu tych przestrzeni używamy obecnie wielu rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Stosujemy systemy nawadniające wykorzystujące wodę deszczową, czy proekologiczne nawozy pozyskiwane z odpadów organicznych.
Proponujemy także alternatywne rozwiązanie dotyczące terenów zielonych, umieszczając je na tarasach i dachach budynków. To rozwiązanie spotykane jest na osiedlach budowanych na mniejszych powierzchniach, ale także na takich o podwyższonym standardzie. W drugim przypadku poza funkcjami wyżej wymienionymi ogród na dachu stanowi połączenie trendów ekologicznych i designerskich.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *