Budowa domu – na co zwrócić uwagę?

Decyzja o rozpoczęciu własnej inwestycji budowlanej to poważna sprawa, ponieważ łączy się ze sporymi nakładami finansowymi. Ożywienie na rynku mieszkaniowym, rosnące ceny mieszkań czy pandemia — wszystko to sprawiło, że część z nas zaczęła myśleć o własnym domu. Mimo że w ostatnim czasie drożeją również materiały budowlane, liczba wydawanych pozwoleń na budowę ciągle rośnie. Oznacza to, że sporo Polaków zdecydowało się na inwestycję we własny dom, często na przedmieściach.

ABC finansowania

Kwestie finansowe budowy są z jednej strony najważniejsze, z drugiej — najtrudniejsze do opanowania. Według zeszłorocznych raportów, ponad 70% prywatnych inwestorów borykało się z trudnościami budżetowymi. Nieplanowane wydatki były dla nich bardziej uciążliwe niż pandemia.

Dlatego już na etapie planowania budowy warto dokładnie znać swoje możliwości finansowe i dostępne formy kredytowania inwestycji. Jak już wspomnieliśmy, nawet niewielki dom wymaga sporych nakładów finansowych, które najczęściej pomaga nam pokryć kredyt. Od czego zacząć?

Stare przysłowie radzi, aby mierzyć siły na zamiary. Nim więc zaczniemy dokładnie planować dom, sprawdźmy uczciwie swoje możliwości finansowe. W ostatnich miesiącach wybór korzystnego kredytu hipotecznego może być niezwykle trudny. Stopy procentowe są zmienne i długofalowy koszt kredytu niełatwo oszacować. Do tego dochodzi kwestia wkładu własnego, którym w przypadku kredytu na dom, najczęściej jest parcela. Wygląda więc na to, że chcąc zacząć cały proces, najpierw trzeba kupić odpowiednią działkę, zdobyć projekt domu i pozwolenie na jego budowę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Koszty związane z parcelą pod dom można oczywiście wliczyć w kredyt hipoteczny, w takiej sytuacji wkład własny muszą stanowić fundusze. Co ważne wniosek o kredyt możemy złożyć dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Jeśli działka nie jest nasza, wiąże się to z dodatkowymi formalnościami.

Jak wspominaliśmy wcześniej, budowa domu wiąże się najczęściej z kredytem branym na wiele lat. Zabezpieczenie hipoteczne zapewnia z założenia dobre warunki kredytowe i stabilną wysokość raty. Ostatnimi czasy nie jest to jednak takie proste.

Z powodu niestabilności branży kredytowej, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu, warto skonsultować się z doradcą bankowym. W czasie takiej rozmowy warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość raty czy oprocentowanie, ale również oferty ECO. Wiele produktów pożyczkowych skierowanych jest do klientów chcących budować nowocześnie i ekologicznie. Jeśli więc myślimy o fotowoltaice lub przyjaznym dla środowiska systemie grzewczym, koniecznie poinformujemy o tym doradcę.

Co ważne, planując kolejne etapy budowy domu, bierzemy pod uwagę również harmonogram wypłat bankowych. W przypadku dużych kwot, jakich dotyczą zwykle kredyty hipoteczne, cała suma nigdy nie trafia na nasze konto od razu. Wpływy środków powinny pokrywać się z kolejnymi etapami prac i bank ma prawo to sprawdzić. Dziś już nie trzeba przedstawiać pożyczkodawcy rachunków i faktur z budowy. Jeśli jednak prace budowlane nie będą posuwać się naprzód, kredyt zostanie wstrzymany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *