Lokalizacja budynku na działce – jak zrobić to dobrze?

TomMisch/bigstockphoto.com

Kiedy już uda nam się kupić wymarzoną działkę i wybrać idealny projekt domu, to wydaje się, że wszystko co najgorsze już za nami. Jednak zanim zlecimy wykopanie fundamentów, trzeba zastanowić się, jak zlokalizować dom na działce. Jest kilka wytycznych, zdefiniowanych w Prawie budowlanym, do których trzeba się dostosować.

Mimo że działkę mamy na własność i dom także będzie nasz, nie możemy postawić budynku w dowolnym miejscu.  Umiejscowienie musi być takie, aby uchronić dom przed potencjalnymi zagrożeniami, nie być zbyt blisko sąsiadów i mieć wygodny dostęp do posesji.

Ochrona domu przed zagrożeniami

Pierwsza sprawa, o której trzeba pomyśleć przed budową to znalezienie miejsca, które nie będzie narażało budynku na niebezpieczeństwa lub niedogodności dla mieszkańców. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wylicza następujące zagrożenia: hałas, drgania, promieniowanie, ryzyko osuwania się gruntu, kopalnia lub zanieczyszczenie środowiska.

O tym warto jednak pomyśleć jeszcze zanim kupimy działkę.

Minimalne odległości od granicy działki

Jeśli okna lub drzwi są zwrócone w stronę granicy, można postawić dom minimalnie 4 m od niej. Jeżeli taka sytuacja nie występuje, to można zachować dystans tylko 3 m. W wyjątkowych sytuacjach, gdy działka jest niewielka i pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego, budynek może stać w odległości 1,5 m od granicy.

Przestrzeń na dojazd

Planując miejsce postawienia domu, trzeba wziąć też pod uwagę przestrzeń na dojazd do niego. Jest to konieczne z praktycznych względów, abyśmy mogli wygodnie wchodzić i wychodzić z budynku, a także wjechać autem. Nie możemy zapomnieć o względach bezpieczeństwa i zlokalizować dom tak, aby straż pożarna czy pogotowie mogły się swobodnie do niego dostać.

Dopasowanie do natury

Jeśli zamierzamy założyć ogród, to warto zlecić badanie geotechniczne gruntu. Wtedy wiemy, gdzie jest on stabilny i powinien stać budynek, a tam, gdzie gleba jest gliniasta, można zasadzić rośliny.

Nie mniej istotne jest odpowiednie usytuowanie domu względem kierunków świata, aby maksymalnie wykorzystać dostępność światła dziennego. Od północy powinno znajdować się wejście do domu i garaż, natomiast od południa pokoje, w których często będziemy przebywać (np. salon i kuchnia).

W przypadku wątpliwości co do lokalizacji domu na działce, warto skonsultować się z architektem. Fachowo oceni on naszą sytuację, potrzeby i możliwości i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązania – zgodne z prawem i zwiększające komfort mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *