Tendencje w projektowaniu przestrzeni publicznej

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe

Kształtowanie przestrzeni publicznej jest dziś ważnym elementem wpływającym na wizerunek miast. Harmonijny projekt nadaje danemu miejscu niepowtarzalny charakter i wzbudza w jego mieszkańcach poczucie przynależności.

W Polsce w ostatnich latach zauważamy prawdziwy boom na tworzenie przyjaznych przestrzeni. Architekci i urbaniści, wspierani środkami z funduszy europejskich przeznaczonych na rewitalizację, tworzą nowoczesne i ciekawe otoczenie w wielu polskich miastach.

Dzisiejsze projekty przestrzeni publicznej kładą nacisk na tworzenie jak najlepszych warunków do relaksu i spędzania wolnego czasu, umożliwiających kontakt z naturą, ale też z drugim człowiekiem. Pierwotne przeznaczenie placów i skwerów, jako miejsca spotykania się ludzi i podtrzymywania więzi społecznych, utracone dziś zostało na rzecz kontaktów wirtualnych. Tendencją w kształtowaniu przestrzeni publicznej jest dziś tworzenie otoczenia na tyle atrakcyjnego i przyjaznego, abyśmy zechcieli spotykać się w przestrzeni realnej. Ważne jednak, aby w tym wszystkim zapewnić ludziom dostęp do korzystania z internetu w otoczeniu naturalnym.

Poprzez tworzenie tzw. obiektów małej architektury – ławki, fontanny, wodotryski – powstaje otoczenie przyjazne mieszkańcom i turystom. Otoczenie, w którym dobrze się czują i chętnie w nim przebywają.

Projektuje się dziś przestrzeń łączącą walory historyczne danego miejsca ze współczesną, nowoczesną architekturą. Zapewniające bliskość natury, ale również sztuki. Tereny przyjazne rodzinom, gdzie obok rodziców uprawiających sport, na placach zabaw mogą bawić się dzieci. Nowatorskie metody oświetlenia placów i skwerów (prowadzone niejednokrotnie w posadzce), budowle wodne nadają tym miejscom ciekawe oblicze zarówno w dzień, jak i w nocy. Place i skwery projektowane są tak, aby były integralną częścią miasta, odgradzając je jednocześnie od zgiełku miasta za pomocą ogrodów i parków.

Widoczna jest też często tendencja zagospodarowywania terenów poprzemysłowych na przestrzenie publiczne. W ten sposób z budowli przemysłowych w Zagłębiu Ruhry stworzono park krajobrazowy z obiektami rekreacyjno-sportowymi i kulturalnymi. Bogata roślinność i instalacje wodne zachęcają mieszkańców do spędzania tu wolnego czasu w ciągu dnia, nocą zachwycają instalacje świetlne i organizowane wydarzenia kulturalne.

W nieczynnych kamieniołomach na Bornholmie powstały natomiast sztuczne jeziora, w których można pływać oraz trasy wspinaczkowe. W ten sposób stworzono bardzo atrakcyjną przestrzeń w naturalnym krajobrazie.

Stosowanie takich rozwiązań zapewnia stworzenie niepowtarzalnego charakteru i ułatwia identyfikację danego obszaru. Wyróżnia „nasze” miasto spośród innych, a to sprawia, że ludzie czują się częścią tego miejsca, utożsamiają się z nim.

Przyszłością w projektowaniu przestrzeni publicznych jest tworzenie właśnie takiego otoczenia – przyjaznego, atrakcyjnego, zapewniającego kontakt z naturą i kulturą. Pełnego optymizmu, otwartych przestrzeni, iluminacji świetlnych i wodnych. Pozwalającego na odpoczynek i oderwanie się od codziennego gwaru i hałasu miejskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *