Aż 71 proc. Polaków chce mieszkać w domach jednorodzinnych

Raport Otodom pokazuje, że Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. 71% naszych rodaków deklaruje jednak, że chciałoby zamieszkać w domu jednorodzinnym. Pod tym względem nie ma zaskoczenia – badania od dawna wskazują, że dla wielu osób posiadanie takiej nieruchomości jest życiowym priorytetem. Nasiliło się to w okresie pandemii. Szczegółów dotyczących sytuacji mieszkaniowej Polaków można […]

Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu 2024 r.

W czerwcu 2024 roku rynek nieruchomości w Polsce odnotował kilka ciekawych zmian, które mogą być istotne dla potencjalnych nabywców. Dane wskazują, że w większości największych miast zwiększyła się oferta nowych mieszkań w segmencie popularnym, co zatrzymało wzrost średniej ceny metra kwadratowego. Co więcej, w niektórych lokalizacjach odnotowano nawet wzrost cen, choć nie wynikał on z […]

Koszty utrzymania domu w Polsce i w USA – porównanie

Czy wiesz, ile kosztuje utrzymanie domu w Polsce w porównaniu do USA? Ostatnie lata pokazały, że koszty gwałtownie rosną zarówno u nas, jak i w Stanach Zjednoczonych. Ogromny wpływ miała na to pandemia, jak i wojna na Ukrainie. Jakie są konkretnie koszty utrzymania domu w USA i w Polsce i co konkretnie spowodowało wzrost wydatków?

Ceny działek budowlanych wciąż rosną

Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium, średnie kwoty płacone za działki budowlane, w I kwartale 2024 r. rosły średnio o 4-5%. Ostatnie podwyżki przełożyły się na dwucyfrowe wzrosty cen w ujęciu rocznym. Okazuje się jednak, że zdarzają się wyjątki, jak na przykład Warszawa, gdzie obecnie jest taniej niż 2 lata temu.

Polacy sprzedają działki – dlaczego?

Jak wynika z danych liczba ogłoszeń sprzedaży nieruchomości gruntowych znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich lat i miesięcy. Tylko na portalu OLX liczba sprzedawanych działek wzrosła o 64% od początku tego roku. Co jest powodem tak masowego wyprzedawania gruntów przez Polaków?

Czym jest samowola budowlana?

Samowola budowlana była w Polsce przez długi okres dużym problemem. Skala tego zjawiska jest już dużo mniejsza, ale w dalszym ciągu brakuje regulacji prawnych, które pozwoliłyby wyeliminować nadużycia budowlane. Czym w zasadzie jest samowola w budownictwie? Jakie grożą za nią konsekwencje?

Zmiany w przepisach budowlanych – elementy drewniane, usytuowanie budynku na działce

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza zmiany w przepisach budowlanych, których założeniem jest znaczne ułatwienie życia przyszłym inwestorom czy architektom. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia, który dotyczy warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie na działce. Co to oznacza dla branży budowlanej i przyszłych inwestycji?

Koszt budowy domu wg danych Sekocenbud

Budowa domu w Polsce generuje coraz wyższe koszty. Wzrost wydatków na taką inwestycję jest wywołany kilkoma czynnikami, m.in. wydarzeniami geopolitycznymi, rosnącymi cenami materiałów oraz podwyżkami cen usług firm budowlanych. Ile obecnie kosztuje budowa domu i w której części Polski jest najdrożej? Przedstawiamy kluczowe informacje z raportu kwartalnego Sekocenbud.

Już wkrótce ma powstać Krajowy Plan Renowacji Budynków

Polska bez wątpienia stoi na progu ważnej zmiany w sektorze budowlanym. W odpowiedzi na niedawne zmiany w europejskich regulacjach, które dotyczyły efektywności energetycznej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że rozpoczyna prace nad Krajowym Planem Renowacji Budynków. Celem tego przedsięwzięcia jest znaczące zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie ich wpływu na środowisko. To też bardzo […]