Dom szeregowy – plusy i minusy

tang90246/bigstockphoto.com

Inwestorzy decydujący się na zakup lub budowę domu stają przed dylematem, czy wybrać budynek wolnostojący, czy lepiej dom w szeregu. Każde z rozwiązań ma zarówno wady i zalety. Poniżej kilka przykładów, dlaczego warto wybrać dom w segmencie i dlaczego nie.

Taki dom jest czymś pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym. Gwarantuje więcej przestrzeni i prywatności aniżeli budynek wielorodzinny, jednak trzeba się liczyć z obecnością sąsiadów, czego nie doświadczymy, jeśli zdecydujemy się na dom wolnostojący.

Osiedla domów segmentowych budowane są przez deweloperów, a ci dysponują atrakcyjnymi działkami, często blisko centrów miast, których prywatni inwestorzy nie mają szansy nabyć. Nieraz położone są w rozbudowanych już lokalizacjach, z pełną infrastrukturą, bliskością szlaków komunikacyjnych i komunikacji miejskiej, szkół, sklepów, szpitali, punktów usługowych i innych przybytków, które warto mieć w pobliżu. Domy takie są często włączane do uporządkowanej architektonicznie przestrzeni, dzięki czemu można zamieszkać w estetycznym, zagospodarowanym miejscu, mając do dyspozycji udogodnienia takie jak parki, czy place zabaw.

Taki dom umożliwia również korzystanie z wyższej jakości infrastruktury zlokalizowanej dookoła – drogi o lepszej nawierzchni, chodników, ścieżek rowerowych. Nie trzeba przy tym martwić się o podłączenie mediów, prowadzenie kabli i rur oraz negocjowanie z dostawcami terminów wykonania robót. W domu szeregowym, w przeciwieństwie do wolnostojącego, wszystko to już będzie w standardzie. Z reguły takie domy są piętrowe, co daje możliwość zagospodarowania wnętrza, odosobnienia w razie potrzeby, stworzenia niezależnych pokoi, w których hałasy będą mniej słyszalne niż w pokojach znajdujących się obok siebie. Bardzo często do dyspozycji jest również ogródek, garaż lub miejsce postojowe.

Decydując się na zakup musimy się jednak zgodzić na gotowy projekt. Kupujący może w nim dokonywać drobnych zmian wewnątrz mieszkania, ale wygląd elewacji z pewnością nie zostanie zmieniony zgodnie z czyimiś uwagami. Układ piętrowy dla niektórych może być wadą, szczególnie dla osób o ograniczonym stopniu poruszania się czy posiadających małe dzieci. Jeśli szereg będzie ułożony nieodpowiednio względem stron świata, w środku może być za mało światła. Przede wszystkim jednak trzeba tolerować obecność sąsiadów i zachowywać się w sposób również dla nich nieuciążliwy.

Jeden komentarz do “Dom szeregowy – plusy i minusy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *