Czym grozi zakup domu bez odbioru budowlanego?

Zakup domu w trakcie budowy może być korzystny finansowo, o ile dobrze przekalkulujemy środki potrzebne na jego wykończenie. Trzeba jednak pamiętać, że transakcja taka wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Spory problem może się jednak pojawiać, jeśli nieświadomie kupimy dom, którego budowa nie została formalnie zakończona.

Usuwanie azbestu – projekt nowej ustawy

Zgodnie z unijną dyrektywą Polska ma czas do 2032 roku na całkowite usunięcie wyrobów zawierających azbest. Mimo tego, że do tego terminu zostało jeszcze kilka lat, to wkrótce wejdzie w życie projekt ustawy, który ma przyspieszyć ten proces. Jakie obowiązki czekają osoby, które wciąż nie usunęły z dachów szkodliwej substancji?

Spółdzielnie mieszkaniowe – nadchodzą duże zmiany?

Resort rozwoju pracuje nad rewolucyjnymi zmianami w prawie w sposobie zarządzania w budynkach zrzeszonych w ramach spółdzielni mieszkaniowych, w których mieszka ok. 10 mln Polaków. W świetle nowych przepisów tylko walne zgromadzenie mogłoby powoływać jej zarząd i to tylko na z góry określony czas. Specjaliści mówią o istnym trzęsieniu ziemi dla wielu podmiotów.

Pozwolenie na budowę garażu – kiedy jest potrzebne?

Ostatnie zmiany w polskim prawie wprowadzają uproszczone procedury dotyczące na przykład małych domów wolnostojących. Również postawienie garażu w niektórych wypadkach nie wymaga dopełnienia żadnych formalności. Wszystko zależy do wielkości i rodzaju budynku, w którym ma stać nasz samochód. Oto garść ważnych informacji potrzebnych dla osób, które myślą o budowie garażu na swojej posesji.

Rekomendacja WFD przyjęta przez KNF – co to oznacza, jeśli chodzi o kredyty?

W Komisji Nadzoru Finansowego zakończyły się już prace nad rekomendacją WFD. Jest to skrót od Wskaźnika Długoterminowego Finansowania, którego wprowadzenie ma zwiększyć stabilność systemu finansowego. Dzięki temu kredyty hipoteczne mają przestać być finansowane głównie z krótkoterminowych depozytów klientów, które mają być zastąpione przez długoterminowe instrumenty dłużne. Wyjaśniamy, jaki wpływ będzie to miało na kredytobiorców.

Czym jest samowola budowlana?

Samowola budowlana była w Polsce przez długi okres dużym problemem. Skala tego zjawiska jest już dużo mniejsza, ale w dalszym ciągu brakuje regulacji prawnych, które pozwoliłyby wyeliminować nadużycia budowlane. Czym w zasadzie jest samowola w budownictwie? Jakie grożą za nią konsekwencje?

Zmiany w przepisach budowlanych – elementy drewniane, usytuowanie budynku na działce

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza zmiany w przepisach budowlanych, których założeniem jest znaczne ułatwienie życia przyszłym inwestorom czy architektom. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia, który dotyczy warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie na działce. Co to oznacza dla branży budowlanej i przyszłych inwestycji?

Już wkrótce ma powstać Krajowy Plan Renowacji Budynków

Polska bez wątpienia stoi na progu ważnej zmiany w sektorze budowlanym. W odpowiedzi na niedawne zmiany w europejskich regulacjach, które dotyczyły efektywności energetycznej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że rozpoczyna prace nad Krajowym Planem Renowacji Budynków. Celem tego przedsięwzięcia jest znaczące zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie ich wpływu na środowisko. To też bardzo […]

Przepisy dotyczące budowy domów – będą zmiany

Wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość rewolucyjny projekt dotyczący budowy domów do 70 mkw. bez stosownego pozwolenia, okazał się niekompletny, przez co prowadzący do częstych nadużyć. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło prace nad nowelizacją Prawa Budowlanego w celu wyeliminowania patologii, a zmiany mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Nowe przepisy spowodują problemy z przebudowami?

Wprowadzenie, począwszy od 1 kwietnia, nowych przepisów dotyczących warunków technicznych budynków i ich usytuowania budzi spore obawy i niepewność w branży budowlanej. Jedną z najważniejszych zmian ma być zwiększenie minimalnej odległości wielorodzinnego budynku ponad czterokondygnacyjnego od granicy działki do 5 metrów. Choć reforma ta jest krokiem w kierunku poprawy standardów bezpieczeństwa oraz estetyki urbanistycznej, może […]