Przepisy dotyczące budowy domów – będą zmiany

Wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość rewolucyjny projekt dotyczący budowy domów do 70 mkw. bez stosownego pozwolenia, okazał się niekompletny, przez co prowadzący do częstych nadużyć. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło prace nad nowelizacją Prawa Budowlanego w celu wyeliminowania patologii, a zmiany mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Liberalizacja przepisów weszła w życie w styczniu 2022 roku, kiedy to wprowadzono możliwość postawienia budynku o powierzchni do 70 mkw. bez konieczności ubiegania się o pozwolenia na budowę. Ponadto zrezygnowano z wymogu prowadzenia dziennika budowy oraz konieczności zatrudnienia kierownika. Zgodnie z przepisami wystarczyło zgłoszenie budowy, a warunki zabudowy wydawane były w przeciągu 21 dni. W założeniu zmiany w przepisach miały być odpowiedzią na narastający kryzys mieszkaniowy w kraju, gdyż koszt wybudowania takiego domu był zdecydowanie o wiele niższy w porównaniu do większego budynku.

Zainteresowanie dalekie od oczekiwanego

Pomimo wprowadzenia tych ułatwień, w pierwszym roku skorzystało z nich zaledwie 1,2 tys. osób. Głównym powodem okazać się miała nieścisłość przepisów. Mianowicie nie regulują one, na przykład, sytuacji, gdy stwierdza się niekompletność dokumentów. Ponadto nie uwzględniają także możliwości merytorycznej weryfikacji zgłoszeń lub wezwania do ich uzupełnienia.

Tym samym udogodnienia, które miały poprawić sytuację mieszkaniową Polaków, okazały się przestrzenią do naciągania prawa. Wiadomo o przypadkach, gdy skupowano grunty rolne, następnie dzielono je na mniejsze działki i sprzedawano po wyższych cenach, mimo tego, że na takich gruntach nie mogły powstawać domy.

Jakie zmiany przy budowie domów do 70 mkw.?

Właśnie z takimi i podobnymi przypadkami postanowiło zawalczyć Ministerstwo Rozwoju i Technologii, do którego już od jakiegoś czasu apelowali samorządowcy borykający się coraz częściej z niekompletnymi dokumentacjami. W związku z tym przygotowano projekt zmian w ustawie w Prawie Budowlanym. Otóż chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie kwestii związanych ze zgłaszaniem budowy tego typu domów. Zgodnie z zapowiedziami, uproszczona procedura budowy małych domów nie będzie mogła być już zastosowana w momencie, kiedy załączona do zgłoszenia dokumentacja okaże się niekompletna.

Ponadto wprowadzona zostanie możliwość zablokowania budowy w przypadku, gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej na podstawie przedstawionej dokumentacji nie będzie mógł ustalić, iż budowa prowadzona jest w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Dodatkowo budowa będzie musiała być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w przypadku jego braku trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Kiedy możemy się spodziewać zmian w przepisach?  

Póki co MRiT jedynie przedstawiło propozycję zmian w regulacjach przepisów Prawa Budowlanego. Jednak zgodnie z zapowiedziami sekretarza stanu MRiT, wprowadzenie nowelizacji planowane jest na II kwartał 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *