Czym ocieplić dom?

ronstik/bigstockphoto.pl

Najpopularniejsze materiały stosowane do ocieplania budynków to styropian i wełna mineralna. Mają one podobny współczynnik przenikania ciepła, lecz pod innymi względami znacząco się różnią. Kolejną możliwością jest pianka poliuretanowa, która jest coraz powszechniej stosowana.

Wełna mineralna wytwarzana jest ze szkła lub skały bazaltowej. Ma dobrą izolacyjność akustyczną. Jest materiałem niepalnym, dlatego dobrze się nadaje do izolowania elementów domu narażonych na ogień. Jest też odporna na działanie chemikaliów, co ma znaczenie przy pracach budowlanych, do których stosuje się klej. Wełna jest najczęściej używana do wypełniania konstrukcji drewnianych lub stalowych, a także do izolacji termicznej i akustycznej sufitów podwieszanych.

Styropian to spieniony (ekspandowany) polistyren. Ma on postać porowatych granulek, które są dostępne zarówno w formie sypkiej, jak i w formie płyt. Ma on gorsze parametry akustyczne niż wełna mineralna. Jest niemal całkowicie nieprzepuszczalny, więc w budynkach nim ocieplonych trzeba zwrócić uwagę na sprawność systemu wentylacyjnego. W kontakcie z ogniem nie pali się, lecz topi – natomiast problemem jest wydzielanie dużej ilości dymu. Styropian najczęściej stosuje się do ocieplania podłóg na gruncie, ścian fundamentowych, piwnic, tarasów i balkonów.

Pianka poliuretanowa wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i odzieży ochronnej. Jest nietoksyczna i nie emituje wyziewów. Jednak ochrona podczas pracy z nią jest niezbędna ze względu na specyficzne właściwości – pianka szybko zwiększa objętość, więc dostanie się jej do dróg oddechowych grozi uduszeniem.

Zastosowanie pianki pozwala na szybkie docieplenie budynku. Ma ona lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna mineralna. Ze względu na szczelność nie pozwala na powstawanie tzw. mostków termicznych (miejsc, przez które dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła). Zapobiega więc stratom energetycznym i skraplaniu się pary wodnej, a co za tym idzie, nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń i rozwojowi grzybów i pleśni. Pianka poliuretanowa była kiedyś rzadko stosowana ze względu na wysokie koszty. Jednak cena izolacji tego typu stopniowo maleje, więc rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne.

Pianka dzieli się na dwa rodzaje pod względem struktury. Zamkniętokomórkowa jest stosowana głównie do izolacji obiektów przemysłowych (hale magazynowe, chłodnie itp.). Otwartokomórkowa jest stosowana do budynków mieszkalnych.

2 komentarzy do “Czym ocieplić dom?

  1. Najlepszy do ocieplenia jest styropian, ale sprawdzajcie raporty z GUNBu. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.