Dom energooszczędny

Dom energooszczędny wpisuje się w trend budownictwa ekologicznego. Oprócz tego zastosowanie nowoczesnych technologii zmniejsza koszt eksploatacji nieruchomości, a także zwiększa komfort cieplny w pomieszczeniach. Z tych powodów domy niskoemisyjne wzbudzają coraz większe zainteresowanie inwestorów.

Budowa domu energooszczędnego

Głównym celem przy budowie domu energooszczędnego jest zmniejszenie strat ciepła. W efekcie mniejsza jest również ilość energii, jaka potrzebna jest do ogrzania domu.

Z tego powodu do budowy domów niskoemisyjnych stosowane są materiały o dużej masie termicznej, takie jak cegły, kamień czy beton, które magazynują energię, zapobiegając jej nadmiernej utracie. Ważna jest również jakość materiałów izolacyjnych, stosowanych w miejscach, w których następuje największa strata ciepła – dachu, oknach, drzwiach, stropach i ścianach zewnętrznych.

Ze względu na to, że energia przenika przez przegrody zewnętrzne, warto zdecydować się na budowę domu o niewielkiej powierzchni, w którym powierzchnia jest ścian jest ograniczona.

Należy unikać również mostków termicznych, które powstają najczęściej przy łączeniach różnych elementów konstrukcyjnych, np. przy połączeniu ściany z balkonem lub ściany zewnętrznej z dachem. Efektem błędów konstrukcyjnych jest niekontrolowana utrata ciepła – im większy mostek, tym większa strata energii.

Z tego powodu bryła domu energooszczędnego powinna być prosta i zwarta. Należy unikać załamań w przegrodach zewnętrznych, a także dachu.

Lokalizacja domu energooszczędnego

Efektywność energetyczną domu zwiększyć można także, wykorzystując naturalne warunki terenu. Pomieszczenia wykorzystywane w ciągu dnia warto usytuować od strony południowej. Stronę północną przeznaczyć można natomiast na pomieszczenia niewymagające dużej ilości światła, takie jak garderoba czy garaż. Okna domu umieszczone na ścianie południowej powinny być większe niż te zlokalizowane od strony północnej, wschodniej oraz zachodniej.

Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, warto wybudować dom z dala od drzew i innych budynków. Ważne jest również ukształtowanie terenu. Nieruchomości na wzgórzach są bardziej narażone na działanie wiatru.

Nowoczesne systemy energooszczędne

Przy budowie domu energooszczędnego warto zastosować nowoczesne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, kotły gazowe czy ogrzewanie podłogowe. Dobrze sprawdzą się również odnawialne źródła energii, takie kolektory słoneczne czy kotły na biomasę.

Warto podkreślić, że budowa domu niskoemisyjnego jest droższa niż postawienie domu w tradycyjny sposób. Tańsza jest jednak jego eksploatacja. Dzięki temu inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *