Dom z kontenerów? Tak, to możliwe

photoglory8/bigstockphoto.com

Kontenery transportowe – pojemniki, w kształcie prostopadłościanu, które popularność zdobyły w latach 50. ubiegłego stulecia. Używano ich w portach, gdzie nad brzegiem oceanu zastanawiano się, jak umieścić nieduże skrzynki na statku.

Mimo iż pierwsze próby użycia kontenerów w transporcie morskim miały miejsce już w latach 20. XX wieku, dopiero pomysł Malcolma McLeana, który opracował transportowiec z kontenerów do przewożenia skrzyń stał się sukcesem, a kontenery zaczęły być wykorzystywane w różnych praktycznych celach.

Początki kontenerowego mieszkalnictwa

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku pojawiały się sytuacje, gdy zamieszkiwano kontenery transportowe, jednak skala tego procederu nie była oficjalnie przedstawiona. Dopiero gdy w 1989 r. opatentowano w trakcie wojny wykorzystanie kontenerów dla celów mieszkalnych, prefabrykaty stały się coraz popularniejszą alternatywą mieszkań i domów powstających w tradycyjnej technologii. Kontenery są niedużych rozmiarów, a ich kształt prostopadłościanu to prosty, nieskomplikowany pomysł. Gdy potrzebna jest większa przestrzeń mieszkalna, można skorzystać z opcji łączenia bloków, tworząc nietypową wygodną przestrzeń mieszkalną.

Zalety i możliwości domów z kontenera

Wśród niewątpliwych zalet domów kontenerowych wymienić należy skrócony i uproszczony proces tworzenia konstrukcji. Niekonieczne jest wykonanie typowych, czasochłonnych fundamentów a gotowe bloki kontenerowe przywożone są na miejsce przez ciężarówkę. Dla ciężkiego sprzętu wymagane jest przygotowanie drogi technologicznej, służącej bezproblemowemu dojazdowi. Ustawienie konstrukcji budynku zajmuje kilka dni, wraz z montażem instalacji wewnątrz budynku. Elementy budynku można dowolnie łączyć, tworząc koncepcję dostosowaną do własnych potrzeb.

Kontenery nie tylko do mieszkania

Obecnie kontenery służą nie tylko celom mieszkalnym i transportowym. Coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie tych nietypowych budowli w różnych dziedzinach sztuki. Artyści, tworzący swoje dzieła, często używają kontenerów jako galerii w miejscach, gdzie nie funkcjonują stacjonarne centra sztuki. Zdarza się często, że kontenery ze sztuką prezentowane są w miejscach o dużym ruchu pieszych: w parkach, na placach, przy okazji wydarzeń kulturalnych. Intrygując przechodzących, wywołują zaciekawienie i chęć przyjrzenia się wnętrzu. Forma kontenerów likwiduje dystans wywoływany prezentacją swoich dzieł w dystyngowanej galerii.

Kontenery wykorzystywane są obecnie również do celów gastronomicznych, gdzie wysoka jakość i niebanalność podawanych potraw zestawiona zostaje na zasadzie kontrastu z prostotą kontenera.

Coraz częściej używa się kontenerów jako plenerowych wersji biura, gdzie w przyjemnych okolicznościach przyrody można porozmawiać z kontrahentem.

Dom kontenerowy – Twój wybór

Jeśli lubisz innowacyjne pomysły, nie chcesz marnować cennego czasu na oczekiwanie, potrzebujesz stosunkowo szybko przeprowadzić się, kontenery do celów mieszkalnych są świetną alternatywa dla popularnych technologii tworzenia domów mieszkalnych. Innowacyjność i nietypowość to z pewnością cechy charakterystyczne domów kontenerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *