Dom od dewelopera czy budowa we własnym zakresie?

caifas/bigstockphoto.com

W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne mają wyjątkowo korzystne warunki, a inflacja i praktycznie zerowe oprocentowanie na kontach bankowych zachęcają ludzi do inwestowania swoich oszczędności. Idealnym rozwiązaniem wydaje się wybudowanie wymarzonego domu, jednak mnogość opcji może przytłoczyć. Potencjalny inwestor ma do wyboru chociażby zakup domu od dewelopera lub budowę na własną rękę, a to dopiero początek decyzji, jakie będzie musiał podjąć.

Dom od dewelopera – rozwiązanie dla zapracowanych

Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe osiedla domków i wciąż cieszą się ogromną popularnością – zazwyczaj są wykupione jeszcze przed ukończeniem budowy. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu zakup gotowego domu ma wiele plusów. Przede wszystkim odchodzi cała biurokracja, jaka towarzyszy budowie domu na własną rękę. Tutaj trzeba podpisać jedynie umowę z deweloperem i na tym kończy się udział inwestora w formalnościach. Często też istnieje sporo możliwości personalizacji domu. Kolejnym plusem jest fakt, że nie trzeba martwić się szukaniem na własną rękę materiałów, fachowców i ekip budowlanych. Wszystko to dzieje się bez udziału nabywcy, co jest świetną opcją dla zapracowanych osób, które nie mają czasu na doglądanie budowy.

Jednak ten sposób budowy ma również swoje wady. Przykładowo deweloper po czasie może zapragnąć rozbudowy małego, kameralnego osiedla, co znacznie obniży komfort życia starych nabywców. Kolejną kwestią jest niewiadoma w kwestii sąsiadów. Istnieje również kolejne ryzyko dotyczące dewelopera – jeśli jest uczciwy, wszystko pójdzie zgodnie z planem, natomiast często zdarzają się opóźnienia na budowie, niedoróbki czy wady konstrukcyjne, z którymi czasem trzeba się potem borykać miesiącami, zanim zostaną naprawione.

Budowa we własnym zakresie – dla cierpliwych?

Alternatywą jest budowa samodzielna. Jeśli inwestor ma wystarczająco dużo funduszy, może wynająć firmę, która zajmie się budową od A do Z, łącznie z formalnościami w urzędach, przez co cały proces nie będzie się wiele różnił od zakupu gotowego domu. Jednak zazwyczaj budującym zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów, a najtaniej wychodzi budowa domu w systemie gospodarczym, czyli etapami i po części własnymi siłami. Dzięki temu inwestor ma wgląd w każdy aspekt budowy, przez co zna swój dom od podszewki. Jednak taki sposób budowy wymaga poświęcenia dużej ilości wolnego czasu. Ogromnym plusem jest całkowita wolność w kwestii projektu – można mieć dokładnie taki dom, o jakim się marzy. Podobnie jest z wyborem miejsca, w którym z dużym prawdopodobieństwem większość osób spędzi wiele lat swojego życia.

Budowa domu na własną rękę może dać wiele satysfakcji, chociaż może (i raczej tak będzie) też dostarczyć wiele stresu. Oprócz wcześniej wymienionych wad takiego rozwiązania warto mieć na uwadze niesłowność ekip budowlanych, które potrafią nie pojawić się pomimo ustalonego terminu, z wielu różnych przyczyn.

Nie ma rozwiązania idealnego na posiadanie domu. Ważne, aby dobrać je do swoich możliwości, zarówno czasowych jak i finansowych. W obu przypadkach finał będzie taki sam – można zyskać wymarzony dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *