Domowa klimatyzacja

wattanaphob/bigstockphoto.com

Domowa klimatyzacja kiedyś była luksusem, dziś można ja mieć w niewygórowanej cenie. A komfort, jaki daje w upalny dzień, jest bezcenny.


Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów. Niektóre z nich posiadają również funkcję grzania, więc zimą mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła. Natomiast instaluje się je głównie po to, by przyniosły ulgę w upalny dzień. Upał jest szczególnie dokuczliwy w blokach, w których okna znajdują się tylko po jednej stronie i nie można otworzyć ich na przestrzał, a także w miastach, gdzie z uwagi na gęstą zabudowę wiatr jest nieodczuwalny, a beton dodatkowo potęguje uczucie gorąca. Inną funkcją klimatyzatorów jest usuwanie wilgoci z wnętrza pomieszczeń, przez co tworzy się w nich zdrowy, korzystny dla dobrego samopoczucia mikroklimat.

Kupując takie urządzenie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc chłodniczą. Dla domów jednorodzinnych przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać 0,1 KW. W pomieszczeniu o wielkości 25 m² należy więc zainstalować klimatyzator o mocy 2,5 KW. Zapewni to szybkie schłodzenie wnętrza i optymalną temperaturę, przy niewielkim zużyciu energii.
Wybierać można wśród klimatyzatorów przenośnych i stacjonarnych. Pierwsze z nich mogą być stosowane doraźnie, nie wymagają montażu, są tańsze, ale przy tym nie są takie małe. Pozwalają na schłodzenie mniejszej powierzchni, pracują głośniej i sprawdzą się wyłącznie do schłodzenia jednego, niewielkiego pomieszczenia. Klimatyzator tego typu umieszcza się przy oknie, a na zewnątrz wyprowadza się rurę, którą odprowadzane jest ciepłe powietrze. Jest to rozwiązanie dla osób, które szukają urządzenia prostego w obsłudze i montażu, i nie chcą występować do administratora budynku o pozwolenie na montaż klimatyzatora stacjonarnego.

Urządzenia stacjonarne natomiast występuje w dwóch modelach – monoblokowym i split. W pierwszej wersji należy go umieścić we wnęce okiennej lub specjalnie do tego celu zrobionym otworze ściennym, tak aby skraplacz znajdował się na zewnątrz pomieszczenia. Ten rodzaj nie sprawdzi się przy małych powierzchniach, jest dość głośny, a jego montaż skomplikowany i powinien być zlecony profesjonalnej firmie.

Klimatyzatory split są modelami najczęściej wybieranymi, z uwagi na estetykę, cichą pracę, wydajność i komfort użytkowania. Sterowane są pilotem, często posiadają dodatkowe funkcje. Poza wspomnianą już funkcją grzania, można je również ustawić tak, by włączyły się lub wyłączyły o określonej porze. Urządzenie to wymaga jednak fachowego montażu, nadaje się pomieszczeń różnej wielkości i można je zamontować w kilku pomieszczeniach na raz, wówczas jest to konstrukcja multisplit. Ich koszt nie jest niski, jednak wykonane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii z naciskiem na energooszczędność. Klimatyzator taki najlepiej zamontować pod sufitem, pamiętając, że nie może być przykryty zasłonami, ani meblami. Dla wyższego komfortu użytkowania wywiew nie powinien być skierowany bezpośrednio w stronę osób przebywających w pomieszczeniu. W większości urządzeń można jednak na bieżąco ustawiać kąt i siłę wywiewu.

Aby klimatyzator spełniał swoją funkcję, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *