Ekologiczne domy coraz bardziej popularne

Ekologia w budownictwie jest w coraz większym stopniu ceniona i wykorzystywana przez Polaków. W nowych domach stawia się na wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, montuje się m.in. pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Ponadto taki energooszczędny budynek tylko na początku wiąże się z większym wydatkiem, lecz w ogólnych kalkulacjach okazuje się zdecydowanie bardziej opłacalny.

Walka ze smogiem trwa na różnych polach. Zaostrzenie przepisów związanych z ogrzewaniem domu ma ukrócić praktyki palenia śmieci i zatruwania powietrza. W ostatnim badaniu, jakie przeprowadził serwis Oferteo.pl, ponad połowa ankietowanych wskazała pompy ciepła jako najbardziej optymalne rozwiązanie w swoim domu. Tania eksplantacja pomp i ich bezawaryjność przez długi czas skłania kolejne osoby do montażu tego rozwiązania w swoim domu. Najczęściej takie pompy montuje się w nowo wybudowanych domach, gdzie przyszli właściciele już na etapie projektowania decydują się na konkretną opcję.

Ekobudownictwo

Z raportu Oferteo.pl wynika również, że już ponad 40 proc. gospodarstw domowych wybiera bardzo ekologiczne panele fotowoltaiczne. Ich instalacja jest droższa niż w przypadku pomp, ale zwracając uwagę na kwestie estetyczne, panele słoneczne nie mają sobie równych. Mniej niż 10 procent ankietowych wskazało, że w swoim domu posiada kolektory słoneczne, dzięki którym można zaoszczędzić jeszcze więcej energii. Proekologiczne rozwiązania zapewniają niezależność i samowystarczalność energetyczną domu, a to daje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo da się zauważyć, że wiele domów posiada nowatorskie urządzenia, które służą do pozyskiwania energii z OZE.

Decydujące w większości przypadków są koszty. Montaż pompy ciepła lub paneli fotowoltaicznych to wydatek rządu od 30 do nawet 70 tys. złotych, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Szacuje się, że jej zwrot następuje już po kilkunastu latach ze względu na rosnące ceny paliw, zwłaszcza węgla i gazu. Droższy, ale ekologiczny dom, daje bardziej optymistyczny obraz przyszłych rachunków za energię. Podwyżki cen paliw na pewno będą eskalować, dlatego alternatywne rozwiązania grzewcze to właściwy kierunek w budownictwie mieszkaniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.