Jak urządzić sypialnię, by dobrze spać?

Dobry sen to lekarstwo na wszystko. Wyspani mamy mnóstwo energii i chęci do działania, dlatego zadbanie o naszą sypialnię to ważny aspekt aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane kolory, właściwy materac i oświetlenie pozwalają na pełen relaks i dobry, zdrowotny sen. Jak urządzić taką sypialnię?

Po pierwsze, wygodne łóżko

Łóżko jest kluczowym elementem każdej sypialni. Optymalna wielkość dla dorosłego człowieka to 90 cm i dodatkowe 30 cm w długości, licząc od naszego wzrostu. Zaleca się twardszy materac, gdyż lepiej on podtrzymuje ciało. Warto zainwestować w taki, który dopasowuje się do masy ciała, dzięki czemu każdy z domowników będzie mógł przyjemnie na nim spać. Na koniec koniecznie trzeba zadbać o pościel, której dotyk zapewni ukojenie. Najlepsza jest bawełna, która przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać przez całą noc.

Po drugie, cisza i spokój

Warunkiem dobrego snu jest odseparowanie się od wszelkich bodźców. W sypialni powinno być ciemno, dlatego zaleca się zamontowanie rolet lub ciemnych zasłon. Melatonina, czyli hormon odpowiedzialny ze sen, wytwarzany jest dopiero po zmierzchu, dlatego tak ważne jest zaciemnienie pomieszczenia. Niewskazany jest też telewizor czy komputer, bo zasypianie przy jakichkolwiek dźwiękach zaburza spokojny sen.

Po trzecie, optymalna temperatura

Zarówno w za gorącej, jak i za chłodnej sypialni nie da się dobrze wyspać. Najlepsze dla naszego organizmu jest około 20 stopni Celsjusza. Powinno się też zadbać o dopływ świeżego powietrza i przed snem dobrze przewietrzyć pokój lub zamontować specjalne nawiewniki, które zapewniają przewiew bez wyziębiania sypialni.

Po czwarte, przyjazne dodatki

Rośliny w sypialni zapewnią dodatkowy tlen i lepszą jakość powietrza. Szczególnie kojący jest aloes, który także po zmierzchu nawilża powietrze. Kolory powinny uspokajać, dlatego na ścianach zaleca się beż, zieleń i błękit. Przy takich barwach łatwej się zasypia. W sypialni odradza się pełne światło na suficie, lepsze jest punktowe i rozproszone, dlatego klimatyczna lampka nocna będzie najlepsza do lektury przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.