Jakie będą trendy w architekturze w 2021 r.?

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe

Rok 2021 możemy być rekordowym pod względem budowy nowych nieruchomości. Domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej czy kompleksy wielomieszkaniowe powstają zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Nowo powstające budynki wyróżniają się prostą, ale funkcjonalną architekturą oraz dbałością o środowisko naturalne. Poza tym tegoroczne trendy architektoniczne skupiają się na minimalistycznym stylu i przestronności w pomieszczeniach.

Więcej przestrzeni

Otwarty salon z aneksem kuchennym to standard od wielu lat. Najnowsze trendy rozwijają ten styl. Dodatkowa przestrzeń jadalna coraz częściej pojawia się w projektach. Natomiast liczne przeszklenia i panoramiczne okna będą stosowane zarówno w architekturze mieszkaniowej, jak i użytkowej. Ważnym aspektem będzie również przestronny taras oraz odseparowana przestrzeń biurowa w domu. W biurach niezbędne będzie wprowadzenie dystansu społecznego ze względu na wymogi sanitarne. Otwarte przestrzenie służbowe staną się standardem na długie lata.

Zrównoważona architektura

Dbanie o środowisko stanowi coraz ważniejszy aspekt budownictwa. Nowe nieruchomości budowane są w oparciu o wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, aby jak w największym stopniu ograniczyć emisję szkodliwych gazów. Architekci będą też śmielej wykorzystywać rośliny do wzbogacania elewacji, osiedlowych ogródków czy klatek schodowych. Zielone dachy czy ściany pojawią się także w prywatnych domach. Nowe nieruchomości będą częściej wyposażane są w system smart home, który zdalnie steruje wentylacją czy oświetleniem, co pozwala zmniejszyć rachunki za energię. Energooszczędna technologia to ważny trend we współczesnej architekturze.

Mniej znaczy więcej

Chwilowe wstrzymanie rynku najmu, wynikające z pandemii koronawirusa, nie zatrzymało trendu na mikroapartamenty. Będzie ich powstawało coraz więcej, zwłaszcza w dużych aglomeracjach i w pobliżu biurowców i uczelni wyższych. Młodzi pracownicy oraz studenci szukają wygodnego miejsca na wynajem – w dogodnej lokalizacji za mniejsze pieniądze, a kompaktowe mieszkanie urządzone w minimalistycznym lub industrialnym stylu zapewnia wszystkie te potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.