Nowe osiedla vs. wielka płyta

fot. alchena/bigstockphoto.com

fot. alchena/bigstockphoto.com

Podstawowym elementem przy podejmowaniu decyzji o zakupie własnego „M” jest to, czy nasze mieszkanie będzie mieściło się na osiedlu nowym, czy też na takim z tzw. wielkiej płyty. Zwykle nowe oznacza lepsze, nieużywane, niezniszczone, choć niesie to za sobą odpowiednią cenę za zakup takiej nieruchomości.

Jakimi zaletami nowe osiedla przewyższają osiedla z wielkiej płyty?

Koszty

Mimo iż nowe mieszkania są droższe od tych z „drugiej ręki”, to w ich cenę nie musimy wliczać wyższych kosztów transakcyjnych i 2-proc. podatku od czynności cywilno-prawnych. Coraz częściej deweloperzy oferują lokale już gotowe do zamieszkania, choć ich cena jest jeszcze wyższa niż tych w stanie surowym. Nowe mieszkania są jednak dużo tańsze w utrzymaniu, albowiem comiesięcznych opłat nie obciążają wysokie opłaty na fundusz remontowy, zaś rachunki za ogrzewanie są sporo niższe ze względu na lepszą izolację cieplną budynków na nowych osiedlach.

Lokalizacja

Nowe osiedla budowane są z dala od zgiełku i upstrzonych mobilami ulic, choć jednocześnie mają one dostęp do najważniejszych węzłów komunikacyjnych. Często położone są one na obrzeżach miast, blisko lasów, co zapewnia ich mieszkańcom ciszę i spokój.

Możliwości i korzyści

Kupując mieszkanie na nowym osiedlu można je urządzić i wyposażyć całkowicie według własnych potrzeb, gustów oraz pomysłów. Nowe mieszkania są bardziej estetyczne, gdyż dziś ukrywa się w ścianach wszelkie instalacje, a materiały do ich budowy są dużo lepszej jakości i bezpieczniejsze niż te, z których korzystano kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Mają też dużo lepsze właściwości cieplne. Nowe mieszkania od dewelopera są często lepiej zaprojektowane niż te w osiedlach z wielkiej płyty i posiadają garderobę, większe okna oraz inne przydatne rozwiązania.

Warto pamiętać o tym, że przy kupnie lokalu od dewelopera można liczyć na wszelkie naprawy z tytułu wad budynku bądź samego mieszkania w ramach gwarancji. Gdy tymczasem kilkudziesięcioletnie budynki zwykle wymagają kosztownych remontów, co też podnosi koszty bieżącego utrzymania w postaci wysokich składek na fundusz remontowy.

Budynki mieszkalne w nowych osiedlach są wyposażane w windy, udogodnienia dla niepełnosprawnych, podziemne garaże, ogrodzenia, osiedlowe place zabaw, monitoring, ochronę. Ponadto cechuje je połączenie estetycznego wyglądu z najnowszymi technologiami opartymi na nowoczesnych materiałach budowlanych.

Głównymi zaletami nowych osiedli, dzięki którym przewyższają one osiedla z wielkiej płyty są:

  • wyższy standard i wyższa infrastruktura osiedlowa,
  • niższe koszty utrzymania,
  • niższe koszty transakcyjne,
  • wyższa jakość wykonania zarówno samego mieszkania, jak i budynku,
  • możliwość wykończenia lokalu wg własnego gustu,
  • możliwość skorzystania z rządowych dopłat (np. przy wzięciu udziału w programie Mieszkanie dla Młodych, który gwarantuje otrzymanie od 10 do 20 proc. wartości danego mieszkania w formie wkładu własnego do kredytu),
  • objęcie okresem gwarancji i rękojmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *