Nowy pakiet mieszkaniowy – założenia

duallogic/bigstockphoto.com

Rząd ogłosił nowy pakiet mieszkaniowy, który ma wspomóc budownictwo mieszkaniowe kwotą pół miliarda złotych rocznie. Wśród jego założeń znalazła się pomoc dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że najemcy będą mogli otrzymać dopłaty do najmu w wysokości 1500 zł przez sześć miesięcy. Dodatkowo ma się zwiększyć ilość mieszkań na wynajem dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej, a w już istniejących lokalach zostaną przeprowadzone działania poprawiające ich standard. Zmienią się również zasady dochodzenia do własności w mieszkaniach TBS, ma to trwać krócej. Środki w ramach pakietu mieszkaniowego będą również przeznaczone na wsparcie budownictwa społecznego.

Rada Ministrów ma zająć się projektem zmian w najbliższych tygodniach. Dodatkowe środki z budżetu, które popłyną do sektora mieszkaniowego mają być impulsem dla budownictwa. Emilewicz podkreśla, że rynkowi jest potrzebny stabilny najem, który obok mieszkań własnościowych tworzy „bezpieczeństwo mieszkaniowe”.

Pakiet ma zmienić budownictwo społeczne oraz komunalne, poprzez zwiększenie dopłat z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań w TBS. W przypadku mieszkań komunalnych dopłaty mają sięgnąć 50 % kosztów inwestycji. Gminy otrzymają środki przed rozpoczęciem budowy, a nie jak to miało miejsce do tej pory – po jej rozpoczęciu, albo nawet po zakończeniu.

Lokatorzy TBS natomiast będą mogli liczyć na wakacje czynszowe. Jeśli udział lokatora w kosztach inwestycji będzie wyższy, wówczas możliwe będzie zawarcie z nim umowy najmu z opcją dojścia do własności. Budynki powstałe w ramach TBS przed 1961 r. można będzie zmodernizować z udziałem premii remontowej.

Rodziny zajmujące mieszkanie komunalne, które na bieżąco wywiązują się ze wszystkich zobowiązań, będą mogły otrzymać od gminy większy lokal, o ile taki będzie w jej zasobach. Różnica w czynszu zostanie pokryta z budżetu państwa, z programu Mieszkanie na start. Zmiany dotkną także Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie mógł wnosić grunty do TBS.

Najemcy dotknięci skutkami pandemii będą mogli liczyć na dopłaty w kwocie do 1500 zł miesięcznie, do 75 % czynszu, wypłacane przez pół roku. Środkami tymi będą dysponowały gminy, które będą zbierały wnioski na dopłaty. Emilewicz zaznaczyła, że pakiet mieszkaniowy jest wsparciem nie tylko dla budownictwa mieszkaniowego, ale również dla samorządów, które także odczuwają skutki pandemii.
Minister wyraziła nadzieję, że branża budowlana będzie „kołem zamachowym, mostem wychodzenia z kryzysu polskiej gospodarki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *