Ogrzewanie domu pompą ciepła

źródło: Wikimedia Commons

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie są stosowane coraz częściej, dlatego też na popularności zyskują pompy ciepła. Mimo sporych kosztów instalacji, pozwalają one na obniżenie miesięcznych wydatków na eksploatację domu.

Za pomocą pompy ciepła energia do ogrzewania domu pobierana jest z gruntu. Pompa powoduje przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego o temperaturze wyższej. Proces ten możliwy jest dzięki dostarczeniu energii mechanicznej, co jest niezbędne, ponieważ przepływ powietrza odbywa się w kierunku odwrotnym do naturalnego.

Pompę ciepła można zainstalować podczas budowy domu albo w budynku już stojącym. Jest to doskonała alternatywa dla pieców tradycyjnych ogrzewanych olejem opałowym, drewnem, czy gazem płynnym, ponieważ koszty jej eksploatacji są zdecydowanie niższe. Jest szczególnie popularna w budynkach energooszczędnych i domach pasywnych, które buduje się w taki sposób, aby jak najwięcej energii pochodziło ze źródeł naturalnych.

Pompa to niskotemperaturowe źródło ciepła, co oznacza, że instalacja grzewcza powinna być do niej przystosowana. Im niższa temperatura wody grzewczej, tym bardziej oszczędna praca pompy. Poleca się zastosować ogrzewanie podłogowe lub ścienne. To pierwsze sprawdzi się jednak lepiej, ponieważ pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy nie obniżając przy tym komfortu cieplnego. W przypadku grzejników ściennych, woda, która będzie do nich dopływać osiągnie temperaturę 50 – 60 stopni. Trzeba więc mieć na uwadze, że grzejnik taki będzie duży, albo trzeba ich będzie zainstalować kilka w pomieszczeniu. Najlepiej więc połączyć ogrzewanie podłogowe ze ściennym.

W przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynku już istniejącym montaż pompy również jest możliwy. Może ona działać jako samodzielne źródło ciepła, albo dodatkowe przy ogrzewaniu tradycyjnym. Jednakże, aby pompa spełniała swoją rolę, budynek taki musi być odpowiednio zaizolowany. Konieczne może się więc okazać ocieplenie ścian, czy wymiana okien. W przypadku instalacji pompy w nowych budynkach, kwestie takie uwzględnia się już na etapie projektu.

Co może zniechęcać do wyboru tego systemu grzewczego to cena jego instalacji. Jednak jeśli policzyć koszt całej instalacji z piecem tradycyjnym, powiększony o cenę przyłączenia do sieci ciepłowniczej, okazuje się, że różnica wcale nie będzie duża. Dodatkowo kupujemy sobie komfort i bezobsługowość, ponieważ piece tradycyjne wymagają uzupełniania paliwa. Można wybrać ich wersje z podajnikami, jednak te są sporo droższe. Poza tym oszczędzamy miejsce w piwnicy, które musiałoby być przeznaczone na kotłownię.

Nie można zapominać o wkładzie w ochronę środowiska. Obecnie jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych stosowanych w domach, a z budżetu państwa lub samorządu można uzyskać dofinansowanie do jego instalacji. Ponadto jest to tanie i bezobsługowe źródło ciepła, a koszt instalacji zwraca się po 5 – 7 latach. Pompa ciepła, wbrew swojej nazwie, może również chłodzić pomieszczenie w upalne dni, jest to więc rozwiązanie uniwersalne.

Należy pamiętać również, że przepisy budowlane zmierzają do zwiększenia energooszczędności budynków. Dom z pompą ciepła będzie więc za kilka lat o wiele łatwiej sprzedać, niż dom ogrzewany piecem na paliwo stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *