Ogrzewanie domu – porady dla kupujących

misalukic/bigstockphoto.com

Kupujesz dom i zastanawiasz się nad tym, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy, co wpływa na koszty ogrzewania domu, o czym pamiętać i czemu przyjrzeć się bliżej, by mieć gwarancję niskich opłat za ogrzewanie domu.

Izolacja termiczna – okna i drzwi

Warto pamiętać, że zaniedbana izolacja termiczna domu to nie tylko brak komfortu cieplnego, ale często również problemy z nadmiarem wilgoci sprzyjającej rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia wykwitów grzybiczych. Szczelność okien i drzwi ma również duże znaczenie. Kupując dom, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na okna – ich stan (a co za tym idzie – szczelność), wiek, rodzaj. Być może okna będą wymagały wymiany, co zwiększy koszty zakupu domu. Czasem jednak do prawidłowej izolacji termicznej wystarczy jedynie wymiana uszczelek. Podobnie sytuacja wygląda z drzwiami zewnętrznymi, choć w ich wypadku wpływ mają nie tylko uszczelki, ale i materiał wraz z ociepleniem, z którego zostały wykonane. Warto mieć to na uwadze planując kosztorys.

Ocieplenie ścian i podłóg

Na izolację termiczną wpływają w dużym stopniu również ściany i podłogi. Ocieplenie ścian (zazwyczaj wełną lub styropianem) to podstawa tego, by zimą cieszyć się w domu ciepłem, a latem przyjemnym chłodem. Nie można zlekceważyć również ocieplenia podłóg. Warto zwrócić na to uwagę również przez wzgląd na efektywność tego rodzaju ogrzewania głównie przy ogrzewaniu podłogowym. Dobrze upewnić się, jakimi metodami zostały ocieplone ściany i podłogi. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że izolacja termiczna nie będzie spełniała swoich funkcji należycie, do kosztów domu trzeba będzie doliczyć koszty materiałów (w tym styropian, którego parametry z pewnością przełożą się na koszty ogrzewania i robocizny). W związku z powyższym wybierając dom z rynku wtórnego, dopytanie o sposób ocieplenia domu powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wiek budynku

Istotne jest również pytanie o wiek budynku. Potrafi on być wskazówką w ustaleniu faktycznego stanu jego ocieplenia. Stare domy, zbudowane w starszych technologiach, często nie są dość dobrze ocieplone, przez co wymagają dodatkowych prac. Niestety, termoizolacja jest w stanie pochłonąć niemałe koszty. W przypadku konieczności przeprowadzenia gruntownych prac łatwiej oszacować, czy zakup danego domu mieści się w przewidzianym budżecie na kupno nieruchomości.

Rodzaj ogrzewania

Izolacja termiczna to podstawa tego, by ogrzewanie było efektywne, a z domu nie uciekało ciepło. Jednak nie da się ukryć, że na koszty ogrzewania istotny wpływ ma sam sposób jego ogrzewania. Możliwości dostępnych na rynku jest wiele: ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, zasilane paliwem stałym (np. węglowe, pelletowe, drzewne), pompy ciepła czy rozwiązania hybrydowe. Do tego dochodzi rodzaj urządzenia – grzejników, ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji. W domu, który kupujesz, szczególnie z rynku wtórnego, często można spotkać się ze starymi rozwiązaniami, które będzie trzeba wymienić choćby z powodu ich małej efektywności. Jednak warto pamiętać, że wymiana pieca to coraz częściej nie tylko kwestia niższych opłat, ale i ekologii. Istotnym jest więc, by zadbać o to, żeby ogrzewanie domu spełniało niezbędne normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *