Okna do domu – jak wybrać?

Rawf8/bigstockphoto.com

Wybór odpowiednich okien jest jedną istotniejszych rzeczy przy budowie bądź remoncie domu czy mieszkania. Niestety, mimo tego, że światło słoneczne odgrywa w naszym życiu dużą rolę, to wybór okien zazwyczaj nie jest traktowany priorytetowo. Zatem jakie parametry okien są najważniejsze? Co jest istotniejsze – wygląd czy rozmiar? Lepsze plastikowe czy drewniane?

Zanim zdecydujemy się na wybór okien, przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że dobre okna to podstawa i nie warto na nich oszczędzać już w momencie budowy czy związania się z daną nieruchomością. Solidna stolarka okienna może być sporym wydatkiem, jednak jest to inwestycja na lata. A dobre okna nie tylko mają walory estetyczne, ale w znacznym stopniu mogą również przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania lokalu mieszkalnego.

Rodzaje okien

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kształtów i rozmiarów, jednak największą popularnością cieszą się dwie kategorie: okna drewniane i okna plastikowe, sporadycznie stosuje się również okna aluminiowe.

Jeszcze kilkanaście lat temu wszyscy wymieniali stare, drewniane okna i to okna plastikowe były na topie. Dziś jest zupełnie na odwrót. To okna drewniane, ze względu na swoją estetykę, znów są najchętniej stosowane, nawet w najbardziej prestiżowych inwestycjach. Te obecnie stosowane z powodzeniem dorównują parametrami oknom z PCV.

Z kolei okna plastikowe mają również wiele plusów – są tanie, dość energooszczędne, występują w kilku kolorach. Niestety wraz z upływem czasu są podatne na odkształcenia.

Natomiast okna aluminiowe, które kiedyś stosowane były głównie w obiektach przemysłowych i biurowych montuje się dziś również w domach jednorodzinnych. Niska waga, wyższa sztywność i wytrzymałość, a także odporność na złe warunki atmosferyczne to ich największe atuty. Niestety minusem jest ich dużo wyższa cena.

Warto w swoich planach uwzględnić również okna dachowe, których możemy wyróżnić kilka rodzajów: obrotowe, uchylno-obrotowe i otwierane na boki. Niestety większości tego typu oknien nie można otwierać podczas opadów deszczu. Warto również zwrócić uwagę na umiejscowienie klamki do ich otwierania (np. w pokoju dziecięcym powinna być przy dolnej krawędzi okna).

Od czego zależy cena?

Przy zakupie bądź wymianie na nowe warto przeanalizować, od czego zależy cena okien. Sporo zależy zarówno od wybranego rodzaju stolarki oraz materiału wykonania, jak i wielkości okna, sposobu jego otwierania, czy izolacji termicznej. Warto również mieć na uwadze, że standardowe rozmiary okien są tańsze od tych nietypowych, robionych na zamówienie.

Przenikanie ciepła i przepuszczalność energii cieplnej

Podczas wyboru okien nie należy zapominać o dwóch ważnych współczynnikach ich izolacyjności.

Pierwszy z nich, współczynnik przenikania ciepła, można określić jako ilość ciepła, która przenika w ciągu 1 godziny przez 1 mkw szyby podczas różnicy temperatury 1 stopnia Celsjusza z obu stron. Im wartość U (wyrażana jednostką W/m2K) jest niższa, tym cieplejsze jest okno. Dozwolonym maksimum jest 1,6 W/m2K, lecz droższe okna mają zdecydowanie lepsze parametry.

Z kolei współczynnik g mówi o stopniu przenikania energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby do środka pomieszczenia. Im większą wartość ma współczynnik g, tym więcej ciepła przenika przez szyby, ogrzewając pomieszczenia. Co prawda bywa to przydatne zimą, jednak latem może się przyczynić do wysokiej temperatury we wnętrzach.

Z reguły projektanci zalecają okna ze średnią klasą przenikania ciepła i przepuszczalności energii cieplnej. Wynika to z tego, że wraz z projektem budowlanym tworzony jest także dokładny kosztorys inwestycji, zawierający również koszty zakupu oraz montażu okien, a nie każdy chce inwestować w najdroższą stolarkę.

Ważna liczba szyb

Ogromne znacznie ma ilość szyb oddzielających powierzchnie, w które wpuszczony jest jeden z gazów – najczęściej argon, krypton lub ksenon. Obecnie standardem są okna dwukomorowe, jednak najlepszą izolację cieplną zapewniają okna trójkomorowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *