Ozonowanie mieszkania – na czym polega?

amin268/bigstockphoto.com

Brzydki zapach w mieszkaniu to duży problem. Czasami nie wiemy, co jest jego źródłem, dlatego pojawiają się wątpliwości, jak można się go pozbyć. Sposobów na przywrócenie świeżego powietrza jest wiele, ale za jeden z najskuteczniejszych uznaje się ozonowanie. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Czym jest ozonowanie mieszkania?

Jest to sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, a także wyeliminowanie insektów i mikroorganizmów, takich jak roztocza, bakterie, grzyby, wirusy i pleśń. Na proces ozonowania składa się dezynfekcja i dezodoryzacja. Jak sama nazwa wskazuje, do przeprowadzenia go potrzebny jest ozon, czyli gaz, który naturalnie powstaje pod wpływem promieni UV i podczas wyładowań atmosferycznych.

Jak wygląda ozonowanie mieszkania?

Proces składa się z czterech etapów, a są to:

  • przygotowanie pomieszczeń;
  • rozstawienie i uruchomienie generatorów ozonu;
  • monitorowanie przebiegu procesu;
  • pomiar stężenia ozonu w powietrzu i wietrzenie mieszkania.

Ozonowanie wymaga właściwego przygotowania wszystkich pomieszczeń. Konieczne jest wyniesienie roślin, a także upewnienie się, że w mieszkaniu nie ma zwierząt (wyjątkiem jest akwarium z rybami). Ważne jest też zadbanie o uszczelnienie szpar w drzwiach, kratek wentylacyjnych oraz wszelkich szczelin. Wartościowe sprzęty powinno się zabezpieczyć folią, a inne cenne przedmioty, takie jak np. obrazy, najlepiej wynieść.

Kiedy pomieszczenia są już dobrze przygotowane, można przejść do rozstawienia generatorów. Nie mogą one stać na podłodze, muszą znajdować się na podwyższeniu (ozon jest cięższy od powietrza). Ozonowanie mieszkania trwa średnio od 1,5 do 12 godzin. Dużo zależy od metrażu pomieszczeń, poziomu zanieczyszczenia i zakresu prac, jakie trzeba przeprowadzić. Proces ozonowania musi być przeprowadzony pod stałą kontrolą. Stężenie ozonu powinno wynosić minimum 4,3 mg/m3. Kiedy generatory zakończą swoją pracę, należy odczekać ok. 30 minut, a potem wywietrzyć mieszkanie. Dzięki temu stężenie ozonu spadnie do bezpiecznego dla ludzi poziomu. Po ozonowaniu przez pewien czas może być wyczuwalny charakterystyczny zapach gazu, ale nie jest to powód do niepokoju.

Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania warto przeprowadzić w sytuacji, gdy nie możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu, przykładowo zwierzęcego moczu, stęchlizny, spalenizny czy dymu papierosowego. Jest to też skuteczna metoda na oczyszczenie mieszkania po chorobie domowników – w ten sposób można wyeliminować wszystkie drobnoustroje.

Co więcej, poprzez ozonowanie można odgrzybić mieszkanie po zalaniu, zdezynfekować trudno dostępne miejsca, pozbyć się uciążliwych insektów i stworzyć alergikowi bardziej przyjazny mikroklimat.

Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozon to gaz, który w dużym stężeniu jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jednak jeśli ozonowanie mieszkania przeprowadza specjalistyczna firma, nie trzeba się o nic martwić. Doświadczeni fachowcy będą stale kontrolować stężenie ozonu, a po skończonej pracy nie zapomną o wywietrzeniu pomieszczeń. Warto podkreślić, że bardziej niebezpieczne jest stałe przebywanie w przestrzeni, w której krążą różne drobnoustroje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *