Pandemia a budowa domów w Polsce

caifas/bigstockphoto.com

Rynek nieruchomości w dobie koronawirusa zaczął się zmieniać. Inwestorzy ostrożniej podchodzą do wydawania pieniędzy, z obawy przez utratą płynności finansowej, a popularność zyskują nieruchomości położone na obrzeżach miast. Jak pandemia wpłynęła na decyzje inwestycyjne kupujących?

Z danych Głównego Urzędu Statycznego można dowiedzieć się, jak w ostatnich miesiącach wyglądała kwestia rozpoczynania budów domów jednorodzinnych. Informacje te są przekazywane niemal na bieżąco. Po trzech tygodniach GUS przedstawia dane o miesięcznej liczbie rozpoczętych budów domów jednorodzinnych. Portal RynekPierwotny.pl dokonał analizy tych informacji za okres od 1 marca do 31 maja bieżącego roku, porównując je z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W większości badanych jednostek administracyjnych odnotowano zmniejszenie ilości rozpoczętych budów względem poprzedniego roku. Analizując te dane bardziej szczegółowo można jednak wyciągnąć pewne optymistyczne wnioski. W wybranych miesiącach, czyli od marca do maja, co prawda ilość rozpoczętych budów była mniejsza niż w tym samym okresie rok temu, jednak mimo to była większa niż w pierwszych miesiącach roku. Największy spadek widoczny jest w kwietniu, co z pewnością ma związek z nadejściem pierwszej fali koronawirusa i większą ostrożnością inwestorów. W maju natomiast ponownie odnotowano wzrost nowych inwestycji, a ich liczba była najwyższa w porównaniu do wcześniejszych miesięcy tego roku.

Majowy wynik sugeruje jednak, że mimo chwilowych wahań, inwestorzy nie wycofali się ze swoich planów. Pandemia spowodowała wręcz, że zainteresowanie domami jednorodzinnymi i działkami budowlanymi było w ostatnich tygodniach wyjątkowo wysokie. Zapewne wpływ na to ma wprowadzona w marcu i trwająca kilka tygodni kwarantanna, która zweryfikowała nasze podejście do wybierania miejsc do życia. Wiele osób, szczególnie rodziny z dziećmi, uświadomiło sobie, że mniejsze znaczenie ma prestiżowa, centralna lokalizacja nieruchomości, ważniejsza jest przestrzeń, ogród i warunki, które umożliwią spędzenie kwarantanny w bardziej komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.