Pielęgnacja i renowacja parkietu

Parkiet to doskonały wybór dla wszystkich miłośników eleganckich wnętrz. Jest o wiele bardziej stylowy niż panele, jednak wymaga również dużo więcej uwagi, by długo wyglądał dobrze. Parkiet jest również droższym rozwiązaniem, dlatego warto odpowiednio o niego zadbać. Jak pielęgnować ten rodzaj podłogi, by cieszyć się jego pięknem przez wiele lat?

Unikaj wilgoci

Jednym z czynników, który wpływa na zbyt szybkie niszczenie się parkietu jest nadmierna wilgoć. Dlatego pierwszą, podstawową zasadą jest odpowiednia technika mycia owej podłogi. Przede wszystkich należy bardzo dokładnie i mocno wyciskać mop, by zbyt dużo wody nie zalegało przez dłuższy czas na parkiecie. Optymalnie by było odsączyć szmatkę tak, by podłoga nie schła dłużej niż minutę. Warto pamiętać również o tym, żeby reagować od razu, jeśli cokolwiek się na parkiet się wyleje. Wówczas trzeba wytrzeć to do sucha w okamgnieniu.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, są uszkodzenia mechaniczne. Drewniane deski mogą się porysować, jeśli w domu mamy zwierzątko z pazurami albo dziecko, które uderza w podłogę zabawkami. Wówczas możesz pomyśleć o tymczasowym przykryciu wrażliwych desek dywanem.  Warto również pamiętać o podbiciu krzeseł miękkim filcem.

Renowacja parkietu

Można się starać – odsączać mop, podbić wszystkie krzesła, a większość podłogi nakryć dywanem – jednak nie ma się co oszukiwać, prędzej czy później podłogę trzeba będzie odświeżyć. W końcu użytkuje się ją na co dzień, bo przecież mieszkanie to nie muzeum. Kiedy parkiet straci blask i nie będzie wyglądał tak dobrze jak na początku, warto zastanowić się nad tym, jak go odrestaurować. Jeśli chodzi tylko o to, by bardziej się błyszczał, wystarczy użyć specjalnego lakieru odświeżającego przeznaczonego specjalnie do podłóg drewnianych. Wówczas całą podłogę należy dokładnie wyczyścić, odtłuścić, a następnie bawełnianą szmatką rozprowadzić preparat.

Równie łatwo pozbyć się małych, powierzchownych rysek z parkietu. Wystarczy odpowiedni preparat. Jeśli jednak uszkodzenia są głębsze, wówczas pozostaje szpachlówka stolarska. Po wyrównaniu całego parkietu należy go zmatować (np. szlifierką), później za pomocą płynu odtłuszczającego pozbyć się pyłu, a następnie ponownie nałożyć lakier.

Przy odpowiednim dbaniu o podłogę parkietową można cieszyć się nią przez długie lata. Jednak nie warto robić sobie złudzeń, że będzie ona piękna, lśniąca i bez żadnych skaz już na zawsze. Trzeba się liczyć z tym, że w końcu potrzebna będzie jej renowacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.