Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

fot. goa novi/bigstockphoto.com

Wiele biur architektonicznych ma w swojej ofercie gotowe projekty domów. Są to zarówno budynki tradycyjne, jak i nowoczesne – piętrowe i parterowe. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Takie projekty są atrakcyjne cenowo, ale za wszystkie zmiany trzeba dodatkowo zapłacić.

Gotowy projekt sprzedawany jest w czterech egzemplarzach. Składa się z kilku części. W skład dokumentacji technicznej wchodzi w tym przypadku projekt konstrukcyjny i architektoniczny, projekty instalacji oraz charakterystyka energetyczna. Cena takiego projektu wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych. Spore znaczenie ma tutaj wielkość budynku oraz rodzaj zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Jednak zgodnie z polskim prawem budowlanym taki projekt projektem formalnie nie jest. Konieczne jest bowiem wykonanie adaptacji do warunków danej działki. Wykonuje ją architekt wybrany przez inwestora. Musi on w razie potrzeby dopasować konstrukcje budynku do warunków, które na działce panują. Konieczne jest też przygotowanie projektu geotechnicznego posadowienia domu. To koszty dodatkowe.

Gotowe projekty mają jedną podstawową zaletę – można poznać już na samym początku koszt budowy danego budynku. Kosztorys uwzględnia bowiem wszystkie prace budowlane i pozwala na zaplanowanie budżetu. Dokumentacja jest dostępna w zasadzie od razu. Z drugiej strony taki projekt rzadko w 100% odpowiada oczekiwaniom inwestorów czy wymogom działki. Często rysunki są jedynie bazą do koniecznych zmian. To oznacza dodatkowe wydatki na konsultacje z architektem. Tym samym rozwiązanie to nie jest takie proste i bezproblemowe. W teorii na korektę projektu zgodzić powinien się jego autor. Pojedyncza zmiana to koszt rzędu kilkuset złotych.

Klienci często decydują się na zakup gotowego projektu z uwagi na jego atrakcyjną prezentację. Biura architektoniczne na ogół pokazują swoim klientom ciekawe wizualizacje. Widać więc od razu, jak dany budynek będzie w efekcie końcowym prezentował się od środka i od zewnątrz. Niektóre propozycje są też zrealizowane, co pozwala zobaczyć je na żywo. Czasem architekci sami proponują swego rodzaju wizję lokalną. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zakup projektu gotowego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Poszukiwanie projektu, który będzie atrakcyjny wizualnie, funkcjonalny i dopasowany do działki, może zająć naprawdę sporo czasu. Sporym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego projektu. Często konieczne jest i tak naniesienie niewielkich lub większych zmian. W końcu dom ma być dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Przy zakupie gotowego projektu trzeba liczyć się z koniecznością znalezienia architekta z uprawnieniami, załatwienia formalności itd. Czasami na tym etapie inwestor zauważa pewne wady zakupionego projektu. Niedogodnością jest więc w tym przypadku brak kontaktu z jego autorami. W wielu sytuacjach to wykonawca jest jedyną pomocną osobą podczas realizacji projektu. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw przed zakupem gotowego projektu domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *