Rolety rzymskie. Co warto o nich wiedzieć?

navintar/bigstockphoto.com

Rolety rzymskie to rodzaj dekoracji okiennej, będący świetną alternatywą dla tradycyjnych zasłon czy firan. To efektowna, zaskakująco praktyczna ozdoba, która pozytywnie wpływa na charakter pomieszczenia. Zarówno zwolenniczki wnętrz klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych znajdą tu coś dla siebie.

Technicznie rzecz biorąc, roleta rzymska także jest zasłoną – ale taką podnoszoną za pomocą mechanizmu sterowanego specjalnym łańcuszkiem. Uniesiona układa się w poziome plisy lub też fałdy. Efekt końcowy będzie zależał zarówno od modelu rolety, jak i rodzaju użytej tkaniny – każda nieco inaczej się układa. Rozprostowana, roleta rzymska przypomina zwykłą roletę, zakładaną po to, by chronić mieszkańców przed światłem i natarczywymi spojrzeniami z zewnątrz. Jednak dół rolet rzymskich jest z reguły zdobiony falbaną, frędzlami bądź ozdobną taśmą pasmanteryjną.

Rolety te są proste w obsłudze. Można je zdjąć i wyprać tak, jak zasłony tradycyjne. Upewnijmy się jednak przed zakupem, czy wybrany model łatwo zdemontować.

Jeżeli nie mamy ochoty na wydatki, możemy łatwo zrobić taką roletę samemu. Wystarczy do tego dowolna maszyna do szycia i podstawowe umiejętności krawieckie (zrobienie i zakończenie prostego szwu).

Najczęściej spotyka się rolety rzymskie wykonane z solidnego, zatrzymującego światło materiału. Mogą być uszyte z wielu różnych tkanin: syntetycznych, bawełnianych, ale też z lnu.Tkanin obiciowych nie polecamy – są zbyt ciężkie, więc nie będą się ładnie układać. Po opuszczeniu rolety świetnie sprawdzą się w roli zasłon, zaś podniesione – przypominają dekoracyjny lambrekin. To coś w sam raz dla tych z nas, które nie cierpią firanek.

Z kolei miłośniczki zwiewnych tiuli mogą także wypróbować modne ostatnio rolety rzymskie z cienkiej organdyny. Ich rola jest siłą rzeczy czysto dekoracyjna, nie osłonią nas przed słońcem. Ale za to pięknie wyglądają.

Rolety rzymskie wiesza się na karniszu rurkowym bądź mocuje do aluminiowej szyny.
Zaleca się montowanie takiej rolety 25 cm nad wnęką okienną – to wystarczająca odległość, by roleta mogła się cała złożyć, nie utrudniając otwarcia okna. Można też zamontować profesjonalny mechanizm bezpośrednio do sufitu.

Rolety rzymskie najlepiej wyglądają na oknach poniżej dwóch metrów szerokości. Pasują one zarówno do salonu jak i sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcego. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni dla danego pomieszczenia materiał. Uwaga! Jeżeli jesteś alergiczką (lub są nimi twoi bliscy) daruj sobie ten pomysł. W roletach rzymskich bardzo łatwo osadza się kurz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.