Samodzielne wykańczanie wnętrz – czy się opłaca?

Usługi wykończeniowe

Kupno mieszkania to dopiero początek inwestycji. Należy pamiętać, że z zakupem nowego lokum wiąże się jego wykończenie. Prace wykończeniowe wymagają dużego zaangażowania i często doświadczenia. Dlatego warto się zastanowić, czy rozbić to samodzielnie, czy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy, która zaprojektuje i wykończy mieszkanie praktycznie pod klucz. Przeciętnie wykończenie mieszkania o metrażu około 50 mkw kosztuje od 35 do 40 tysięcy złotych. Średnio to 750 zł za mkw.

Samodzielne wykończenie mieszkania to tak zwany tryb gospodarczy. Na ogół wydaje się, że będzie to bardziej ekonomiczne, jednak podliczając czas i energię zużytą na wykończenie lokalu może okazać się, że wynik finansowy będzie podobny. Najmniejsze koszty będą jedynie wówczas, gdy wszystkie prace zostaną wykonane całkowicie samodzielnie lub z pomocą najbliższych osób. Wynajmowanie różnych ekip do różnych prac spowodować może bowiem, że koszty zdecydowanie wzrosną. Trzeba pamiętać przy tym, że materiały budowlane, wykończeniowe i ich transport trzeba zorganizować we własnym zakresie, często za dodatkową opłatą.

Taki tryb jest korzystny, gdy właściciel posiada dużą wiedzę i jest fachowcem w dziedzinie budownictwa i wykańczania wnętrz. Wykończenie na własną rękę może być także dobrym rozwiązaniem, kiedy nie zależy nam na szybkim zamieszkaniu i prace mogą być wykonywane etapami.

Zlecenie wykończenia mieszkania firmie remontowej ma wiele zalet. Odpadają nam koszty związane z szukaniem odpowiednich materiałów i ich transportem. Plusem jest także to, że firmy wykończeniowe mają dostęp do tańszych materiałów, gdyż zamawiają ich bardzo dużo i mają indywidualne, niższe ceny. Materiały, z których korzystają takie firmy, są z reguły wysokiej jakości, gdyż nie zależy im na naprawach gwarancyjnych w późniejszym czasie.

Firma ma jeszcze jedną zaletę. Przed przystąpieniem do remontu, podpisywana jest umowa zgodna z zaplanowanym wcześniej kosztorysem i nie ma mowy o tym, by koszty dla inwestora wzrosły. Nie wyjdą więc żadne dodatkowe i niezaplanowane koszty w trakcie prac. Firma wykonująca prace zapewnia także nadzór budowlany nad ekipą remontową. Jeśli w międzyczasie coś zostanie źle wykonane, zgodnie z umową poprawki wykonywane są na koszt wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.