Smart home i internet rzeczy

simpson33/bigstockphoto.com

Jeszcze niedawno zdalne sterowanie wyposażeniem domu pozostawało jedynie w sferze marzeń. Dziś, dzięki Internetowi Rzeczy i systemowi Smart home wiele rzeczy możemy uruchomić lub podejrzeć jedynie z telefonem w ręku.

Internet rzeczy (z ang. Internet of Things, w skrócie IoT) to idea łączności między wieloma różnymi urządzeniami, dzięki której możliwa jest komunikacja, gromadzenie i wymiana danych przez te urządzenia za pośrednictwem internetu. Zgodnie z definicją IoT dotyczy każdego przedmiotu, który może zostać podłączony do globalnej sieci. Za pośrednictwem internetu rzeczy mogą być połączone m.in. samochody, wyposażenie domu, urządzenia kuchenne, oświetlenie, telefony komórkowe, a nawet monitory serca.

IoT jest z kolei wykorzystywany przez bardzo wygodny dla użytkowników system smart home. Smart home jest zespołem inteligentnych urządzeń, łączących się ze sobą bezprzewodowo, pozwalających na komfortowe zarządzanie funkcjami domu. Służy między innymi do sterowania oświetleniem, systemami alarmowymi, zasilaniem prądu, klimatyzacją, sprzętem audio, czy piecem CO. Ma na celu ułatwienie życia i zwiększenie kontroli użytkowników nad bezpieczeństwem domu. Może być również przydatny w celu optymalizacji wydatków potrzebnych na zużycie energii elektrycznej. Dostęp do urządzeń w ramach sieci smart home jest możliwy z dowolnego miejsca za pomocą smartfona, tabletu lub komputera podłączonego do internetu dzięki aplikacjom mobilnym.

Jakie możliwości?

Dzięki internetowi rzeczy i systemom smart home użytkownicy mają wręcz nieograniczone możliwości, które jeszcze dwie dekady temu można było oglądać w filmach typu science fiction.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń AGD, które mogą być wykorzystywane do zdalnego sterowania. Możemy już na przykład zaprogramować, w jakich godzinach uruchomi się ogrzewanie w domu, włączy się światło, w oknach podniesie bądź opuści się roleta, otworzy się brama wjazdowa i drzwi garażowe, a światło w garażu zapali się automatycznie. Dzięki smartfonowi i piekarnikowi z wbudowaną kamerą możemy jeszcze z pracy obserwować, jak piecze się w piekarniku obiad. Możemy również podejrzeć zapasy w lodówce, by uzupełnić je wracając do domu. A tuż przed powrotem do domu system może podnieść rolety w całym domu, rozkodować system alarmowy, zapalić światło, a nawet włączyć muzykę.

System smart home pozwala również zadbać o bezpieczeństwo domu. Przykładowo, gdy domownik po wyjściu z domu przypomni sobie, że zapomniał wyłączyć żelazka czy zamknąć drzwi wejściowe, może to zrobić zdalnie. Dzięki dostępowi poprzez aplikację możemy również wyłączyć oświetlenie (oraz je włączyć, by imitować obecność domowników), włączyć alarm, a także zamknąć rolety. Zdalnie możemy również podejrzeć monitoring w domu.

Inteligentne rozwiązania umożliwiają więc wygodniejsze funkcjonowanie w przestrzeni domowej, a dzięki integracji wszystkich systemów w domu zdalnie zadbać również o jego bezpieczeństwo.

Jeden komentarz do “Smart home i internet rzeczy

  1. Według mnie takie rozwiązania są jak najbardziej na plus. Ja czuję się bezpieczniej, gdy mogę zdalnie kontrolować to, co dzieje się w domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.