Stacje ładowania samochodów a ceny mieszkań

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Chęć rozwoju elektromobilności w Polsce to główny motor zmian, które nowymi przepisami wprowadza Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zgodnie z wprowadzonym w połowie maja rozporządzeniem, w gminach o liczbie mieszkańców co najmniej 100 tysięcy w blokach wielorodzinnych ma być możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Czy konieczność wyposażenia budynków mieszkalnych w odpowiednią infrastrukturę wpłynie na ceny mieszkań?

Rozwój elektromobilności w Polsce

Za mało punktów ładowania pojazdów elektrycznych, w tym przede wszystkim brak możliwości ładowania pojazdów w miejscu zamieszkania — to główne przyczyny rezygnacji z zakupów pojazdów zeroemisyjnych wskazywane przez kierowców.

O rozwój elektromobilności postanowiła zadbać Unia Europejska. Zgodnie z unijną dyrektywę EPBD 2018/844, wymóg zabezpieczenia infrastruktury ładowania dla miejsc parkingowych spoczywa na wspólnotach mieszkaniowych. O możliwość stworzenia punktów ładowania zadbać należy już na etapie budowania bloków, co dla deweloperów oznacza dodatkowy koszt.

Ile wyniesie koszt instalacji do ładowania samochodów elektrycznych?

W Polsce przepisy dotyczące punktów ładowania zostały doprecyzowane w połowie maja. Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wprowadza minimalną moc przyłączeniową
dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych. Zgodnie z nim minimalna moc przyłączeniowa stanowisk postojowych związanych z budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym w gminie liczącym co najmniej 100 tysięcy mieszkańców, powinna stanowić iloczyn 50 proc. liczby wszystkich stanowisk postojowych związanych z tym budynkiem i wartości mocy 3,7 kW, jednak nie mniej niż 3,7 kW. Wyjątek to sytuacja, gdy z budynkiem nie są związane żadne stanowiska postojowe. W przypadku budynku użyteczności publicznej iloczyn stanowi 20 procent wszystkich związanych z nim miejsc postojowych.

Dla deweloperów oznaczana to konieczność montażu dodatkowych instalacji z możliwością okablowania, a także stworzenie punktów ładowania samochodów. Na znaczny koszt stworzenia instalacji wskazują deweloperzy, według których nowe przepisy zwiększą cenę miejsc parkingowych oraz samych mieszkań. Innego zdania jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przedstawia dane, według których w przypadku bloku ze 100 miejscami parkingowymi, koszt jednego punktu ładowania wyniesie dodatkowo ok. 114 złotych. To z kolei nie powinno w znaczny sposób wpłynąć na ceny nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *